BAHA, POYRAZ ve BARKAN deprem sahasında

Türk savunma sanayiinin tüm imkanları, arama-kurtarma çalışmaları için deprem bölgesine sevk ediliyor.

Çok sayıda helikopter, uçak, İHA ve termal kamera gibi teknolojilerin gözetleme ve koordinasyon gibi faaliyetlerde kullanılmasının ardından HAVELSAN tarafından geliştirilen BAHA ve POYRAZ da havadan görüntü alarak ekiplerin keşif ve gözetleme faaliyetlerine yardımcı olmak için bölgeye sevk edildi.

BAHA ve POYRAZ; ulaşılması zor olan köylerde ve dağlık bölgelerde keşif-gözetleme görevleri yaparak, aldığı görüntüleri bölgedeki koordinasyon merkeziyle paylaştı. Olumsuz hava koşulları nedeniyle İHA’larla görüntü almanın zorlaştığı anlarda bulut altı uçuş yapma özelliğiyle görüntü ihtiyacını karşılayan Baha, ulaşımın mümkün olmadığı yerleşim yerlerine ilişkin ilk bilgileri alarak ekiplere iletti.

Dikey iniş-kalkış kabiliyetiyle bir piste ihtiyaç duymayarak havalanabilen BAHA , farklı saha ve arazi koşullarında başarıyla görev yapabiliyor. Yer destek merkezine 50 km uzaklığa kadar uçuş gerçekleştirebilen BAHA , sızdırmaz gövde yapısıyla çiseli havalarda da kullanılabiliyor, gelişmiş elektro-optik donanımlarla uzak mesafelerden yüksek kaliteli görüntü alıp aktarıyor.

Havadan gözetleme özellikleriyle ekiplere bilgiler sunan BAHA ve POYRAZ’ın dışında HAVELSAN’ın insansız kara aracı BARKAN da büyük faydalar sağlıyor.

HAVELSAN tarafından geliştirilen insansız kara aracı BARKAN da yük taşıma sepetiyle bölgeye sevk edildi. BARKAN, ihtiyaç halinde bölgede yaralı ya da malzemesi taşınması görevlerine destek verecek.

Baha ve Poyraz arama-kurtarma ekiplerinin gözü oldu

[Görüntü:AA]

Depremden kısa süre sonra SSB’nin talimatıyla hızla bölgeye gittiklerini söyleyen HAVELSAN Otonom ve Robotik Sistemler Müdürü Veysel Ataoğlu; koordinasyon merkezlerinin yönlendirmeleriyle keşif-gözetleme çalışmaları yürüttüklerini belirtti.

Ataoğlu ve beraberindeki HAVELSAN ekibi, ayrıca depremzedeler için gıda, temel ihtiyaç malzemesi ve yakıt desteğinde de bulunuyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.