Bakan Varank: Hem işletmelerimiz hem ülkemiz kazanacak

Milli Teknoloji Hamlesi ışığında dijital teknolojilerin geliştirilmesinden stratejik malzemelerin üretilmesine, dijital dönüşümden girişimciliğe, insan kaynaklarından altyapıya kadar her alanda büyük bir atılım içerisinde olduklarını ifade belirten Varank, “Bu yolculukta elbette en önemli yol arkadaşımız da özel sektör. Yerlileşmeyi bireysel kazançtan ziyade milli menfaat olarak gören girişimcilerimiz, büyük bir fedakârlık ve özveriyle bizimle beraber yol yürüyorlar. Bu manada ben cesur girişimcilerimize bir kez daha buradan şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Açık kaynak kodlu yazılımlara geçilmesiyle birlikte hem işletmelerimiz hem de ülkemiz kazanacak.” dedi.

Milli teknoloji hamlesi

Tanıtımını yaptıkları Ziraat Katılım Açık Kaynak Kod Uygulaması projesinin, Milli Teknoloji Hamlesi Vizyonu’na güç vermek için yola çıktığını aktaran Varank, “Bu proje sayesinde Ziraat Katılım, ithal yazılımlardan, açık kaynak kodlu yerli sistemlere göç etti, göç etmeye devam ediyor. Daha önce müşteri hizmetleri platformu, kurumsal portal, güvenli dosya paylaşımı, sanal sunucu gibi ithal yazılım çözümleri kullanırken, bugün bu yazılımları açık kaynak muadilleri ile ikame ediyor. Bu proje kapsamında video konferans sistemi, varlık envanteri ve konfigürasyon yönetim sistemi açık kaynak kodla hayata geçirildi. Ziraat Katılım Bankası’nın şubelerin tamamında ve genel müdürlükteki birçok bilgisayarda TÜBİTAK tarafından geliştirilen PARDUS işletim sistemine geçiş yapıldı.” şeklinde konuştu.

Millileşme ve yerlileşme

“133 şube, 1.400’den fazla istemcide PARDUS işletim sistemi dönüşümü, 20’den fazla açık kaynak kod uygulaması, 10’dan fazla uygulama sisteminde dönüşüm, 100’den fazla AR-GE çalışması tamamlandı.” diyen Varank, “Millileşme ve yerlileşme yolunda atılan bu önemli adımlar sektöre ve ülkemize hayırlı, uğurlu olsun. Şuna yürekten inanıyorum, şu anda tekil çabalardan ibaret olan bu dönüşümler bir noktadan sonra dalga dalga yayılacak ve bütün işletmelerimiz bu dönüşüm rüzgârına dâhil olacak. Açık kaynak kodlu yazılımlara geçilmesiyle birlikte hem işletmelerimiz hem de ülkemiz kazanacak.” ifadelerini kullandı.

7 milyar TL’ye yakın destek

Varank, böyle kapsayıcı, kuşatıcı bir sektörün piyasa değerinin de her zaman artmaya devam ettiğini aktararak, “2021 yılında tüm dünyada 565 milyar dolara ulaşan yazılım gelirlerinin bu sene 610 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Esasında etkilediği alanları da dahil etsek bu rakamlar bunların kat be kat fazlası. Bu manada yazılım alanından elde ettiğimiz katma değeri artırabilmek için yatırım teşviklerimizle, TÜBİTAK, KOSGEB, kalkınma ajanslarımızla sektörü adeta destek yağmuruna tutuyoruz. TÜBİTAK ile AR-GE projelerine son 20 yılda 7 milyar liraya yakın destek verdik.” dedi.

328 proje

Yazılım alanındaki AR-GE ve tasarım merkezlerine sağlanan desteğin 2,5 milyar lirayı aşmış durumda olduğunu kaydeden Varank, “Kalkınma ajanslarımızla 328 projeye şimdiye kadar 100 milyon liranın üzerinde kaynak aktardık. Örnekleri artırmam mümkün ama ben bir hususun altını çizmek istiyorum. Artık açık kaynak yazılımlar da büyüyen yazılım sektöründe önemli paya sahip. Bir taraftan sektörün hızla büyümesine yardımcı olurken, diğer taraftan insan kaynağı gelişimine katkı sağlıyor.” şeklinde konuştu.

Dünyanın ilk 10 ekonomisi

Varank, Türkiye’nin kendine yaraşır şekilde hedeflerini büyük tuttuğunu vurgulayarak, “Hedefimiz, dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girebilmek. Bu hedefe ulaşmanın yolunun nereden geçtiğini de gayet iyi biliyoruz. Bunun yolu yüksek teknolojiden geçiyor. Yazılım gibi katma değerli işlerden geçiyor. Yazılım sektörünün lokomotifi insan kaynağımızın sayısı her geçen gün artıyor.” dedi.

Sektördeki başarı

Yazılım sektöründeki başarıların her geçen gün perçinlendiğine işaret eden Varank, “Türkiye’nin unicornları yani milyar dolar değerlemenin üzerine çıkan şirketleri artık yazılım firmaları arasından çıkıyor. Attığımız adımlarla birlikte bu alanın önünü çok daha fazla açmış olacağız. Yeter ki biz ülkemize, insanımıza, kendi teknolojilerimize güvenmeye devam edelim. Yerli ve milli teknolojilerimizi baş tacı edelim. Evelallah üstesinden gelemeyeceğimiz, başaramayacağımız hiçbir şey ondan sonra olmaz.” ifadelerini kullandı.

Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir, Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, Ziraat Katılım Bilgi Sistemleri ve Operasyonel İşlemler Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Said Gül de programda bir konuşma yaptı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.