Bangladeş Dışişleri Danışmanı: Hindistan bizim öncelikli ortağımız

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/2mOlj0WnBlZupnRprXeVdO” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Bangladeş Dış İlişkiler Başdanışmanı ve Başbakan Şeyh Hasina’nın yakın çalışma arkadaşı Gowher Rizvi, Çin ile olan yakın iş birliklerinin, Hindistan’ın ülkeleri için ‘’öncelikli ortak’’ rolünü değiştirmeyeceğini açıkladı.

Londra merkezli Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü tarafından düzenlenen sanal bir konferansta açıklamalarda bulunan Rizvi, ‘’Çin’in BRI’sinin bir parçasıyız ancak Hint-Pasifik üzerinde oluşturulan ortaklıklarda da yer almak için gönüllüyüz.’’ dedi. Rizvi, Çin ile yürütülen ortak projelerin Bangladeş’in kalkınmasında eşsiz bir öneme sahip olduğunu ifade etmekle beraber, Hint-Pasifik’te Çin’e karşı oluşturulan ittifaklara da göz kırptı. 

Çin ile Hindistan arasında taraf olmak zorunda olmadıklarını belirten Rizvi’nin, ‘’Hindistan bölgede bizim en mühim partnerimizdir. Bunun aksini iddia etmek intihar olur.’’ sözleri Hint ve Bangladeş basınında geniş bir yankı uyandırdı. 

Hindistan Başbakanı Nerandra Modi Kovid-19 virüsünün ortaya çıkmasından bu yana ilk yurt dışı seyahatini 26-27 Mart tarihleri arasında Bangladeş’e yapacak. Modi ziyaretinde, Bangladeş’in hürriyetini kazanmasının 50. yılı ile ülkenin kurucu lideri ve mevcut Başbakan Şeyh Hasina’nın babası Mucibur Rahman’ın yüzüncü yaş günü dolayısıyla düzenlenecek etkinliklere katılacak. 
Hindistan 22 Mart tarihinde duyurduğu 2020 yılının Gandhi Barış Ödülü’ne de Şeyh Mucibur Rahman’ı layık gördü. Bangladeş’in bağımsızlığında önder rolü oynayan Mucibur Rahman’ın hareketine dönemin Hint hükümeti askeri ve ekonomik katkıda bulunmuş; kendi ulusal güvenlikleri için Doğu Pakistan’ın Bangladeş adıyla yeni bir devlet olmasını desteklemişlerdi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.