Bangladeş’in Otokar Cobra II zırhlı araç alacağı iddiası

Bangladeş, son yıllarda yükselişe geçen Türk savunma sanayii ürünlerine ilgi duymaya devam ediyor.

Bangladeş askeri kaynaklarına yakınlığıyla bilinen Defseca, Bangladeş Silahlı Kuvvetlerinin mevcut zırhlı araç filosunun genişletilmesi için Otokar’dan Cobra II Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç alınması için karar aldığını iddia etti.

Defseca tarafından yapılan paylaşımda, Bangladeş’in olası Cobra II TTZA alımının, Haziran 2021’de Türkiye ile Bangladeş arasında imzalanan Devletten Devlete (G2G) İşbirliği Mutabakat Muhtıraları kapsamında gerçekleşeceği vurgulandı.

Bu iddia için ne Bangladeşli yetkililer ne de Otokar tarafından resmi bir açıklama gelmese de Güney Asya ülkesinin Cobra II araçlarını aktif bir şekilde kullanması bu iddiayı doğrular nitelikte olduğunu gösteriyor.

Bangladeş ordusu, Birleşmiş Milletler görevleri için 2030 yılına 600 adet zırhlı araç almayı planlıyor.

Bangladeş, Türk savunma ürünlerini yakından takip ediyor. Haziran ayında Türkiye ile Bangladeş arasında imzalanan Devletten Devlete (G2G) İşbirliği Mutabakat Muhtıraları kapsamında ROKETSAN’ın çeşitli ürünlerinin ihracat anlaşması gerçekleştirilmişti. Bu anlaşmanın yanı sıra Bangladeş’in ROKETSAN’dan resmi olarak; TRG-300 KAPLAN Füzesi, Çok Namlulu Roketatar Aracı (ÇNRA) ve TRG-230 Füzesi satın aldığı biliniyor.

COBRA II 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç

COBRA II 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç müttefik ülke ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ileriye dönük gereksinimleri doğrultusunda geliştirildi. Üstün teknik ve taktik özelliklere sahip modüler bir platform olarak öne çıkıyor.

Üstün hareket kabiliyetinin yanı sıra COBRA II; arttırılmış balistik ve mayın koruması, geniş iç hacim, yüksek taşıma kapasitesi sunuyor. COBRA II geniş silah entegrasyon ve görev donanım ekipman opsiyonları sayesinde sınır koruma, iç güvenlik ve barış koruma harekatları da dahil birçok görevde yer alabiliyor.

COBRA II modüler yapısı sayesinde; personel taşıyıcı, silah platformu, KBRN keşif, kara gözetleme radar, iç güvenlik, ambulans ve komuta kontrol araç konfigurasyonlarına ihtiyaç duyulan farklı görevlere uyarlanabiliyor ve isteğe bağlı olarak amfibik seçeneği ile sunuluyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.