Barış Pınarı Harekâtı 2 yaşında

Millî Savunma Bakanlığı, sınırdaki teröristlerin korkulu rüyası haline gelen ve terör yuvalarını yerle bir eden Barış Pınarı Harekatı’nın başlamasının üzerinden 2 yıl geçtiğini duyurdu.

Barış Pınarı Harekâtı’nın 2’nci yıl dönümü dolayısıyla yapılan açıklamada; öncelikle barış, güven ve huzur için büyük bir kahramanlık ve fedakârlıkla canını ortaya koyan şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize de sağlıklı ve mutlu uzun ömür dileklerinde bulunuldu.

Açıklamada, 09 Ekim 2019 günü saat 16.00’da başlatılan harekatta; terör hedefleri havadan ve karadan vurularak kapsamlı bir terör temizliğinin yapıldığı hatırlatıldı.

Hudutların güvenliğini sağlamak, güneyde terör koridoru oluşturulmasını engellemek, yerinden edilmiş Suriyeli vatandaşların evlerine ve topraklarına dönüşlerinin amaçlandığı harekatın bugüne kadarki sonuçları da açıklandı. Buna göre 605 yerleşim yeri teröristlerden temizlenerek kontrol altına alındı, 200.000’e yakın Suriyeli yerleşimci güvenli ve gönüllü olarak topraklarına, köylerine geri döndü, sivillerin hayatını tehlikeye atan mayın/EYP’ler ile sığınak ve tüneller teker teker imha edildi. 

Bunların yanı sıra teröristlerin mevzi haline getirdiği mevcut 87 cami ve 7 kilise kurtarıldı, bakım ve onarımları yapılarak yeniden hizmete açıldı. Yine teröristlerin büyük zarar verdiği 464 okul Türk askerinin çalışmalarıyla tamir edilerek eğitime hazır hale getirildi ve bu okullarda 35.000 öğrenci yeniden eğitimlerine başladı.

ABD ve Rusya’nın terörle mücadeleye verdiği sözde caydığına dikkat çekilerek Türkiye’nin bu konudaki kararlılığı şu sözlerle bir kez daha vurgulandı:

“Bölgenin terörden temizlenmesi için 17 Ekim’de ABD ile 22 Ekim’de de Rusya ile mutabakatlar imzalandı. Terörle mücadele için Türkiye’ye verilen ve yerine getirilmeyen sözlere rağmen PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütleri ile mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor, devam edecek!”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.