Batı Trakya’daki Türk azınlık okullarının isimleri değiştirildi

Batı trakya bölgesinde Türk azınlığa ait olan okulların isimlerinin, okul yönetimi ve encümen heyetlerine danışılmaksızın değiştirildiği öğrenildi.

Kırım Haber Ajansı’nın haberine göre, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (BTTADK) tarafından dün yapılan açıklamada, Gümülcine’deki Gümülcine Azınlık Medrese-i Hayriye Ortaokulu ve Lisesi’nin isminde yer alan “Azınlık” kelimesinin yerine “Müslüman” kelimesinin getirildiği bildirildi. 24 Aralık 2020’de Gümülcine ve İşkeçe’deki okullarda gerçekleşen olayın ardından Batı Trakya Türkleri, azınlık statüsünün kaldırılmasından dolayı tepkilerini ortaya koydu.

BTTADK tarafından yapılan açıklamada, okul isimlerinin değişikliğinde Yunanistan yönetiminin, Batı Trakya bölgesinin “uluslarlarası azınlık” statüsünü hiçe saydığına dikkat çekildi. Yunan yönetiminin amacının daha fazla detaylandırıldığı açıklamada, “Bu durum, varlığımızı yok edip soyu belli olmayan bir toplum meydana getirme gayretidir. Varlığımızı yok ederek köksüz bir varlık oluşturmaktır.” ifadelerine yer verildi. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.