Batılı devletlerden Rusya’ya Güney Osetya ve Abhazya için ortak bildiri

Ağustos 2008’de yaşanan Gürcistan-Rusya savaşının yıl dönümüne birkaç gün kala, Batılı ülkeler Rusya’ya yönelik ortak bir bildiri yayınladı. 

RIA Novosti tarafından yapılan habere göre ABD, Fransa ve İngiltere’nin de dahil olduğu 7 Batı ülkesi, Rusya’nın Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlığının kabulünü geri çekmesi için ortak bir bildiri sundu.

Bildirinin Estonya, Norveç, İrlanda ve Arnavutluk tarafından da imzalandığı aktarıldı. Bildiriyi hazırlayan devletler Rusya’yı, her iki bölgede “yasa dışı askeri varlık” bulundurması nedeniyle kınadı. Moskova, bu devletler tarafından, kendisine ait olmayan toprakları ilhak etmekle suçlandı.

Ağustos 2008 Gürcistan-Rusya Savaşı

Ağustos 2008 savaşının temelleri, 20. yüzyılın ilk yazısında atıldı. 1922’de yapılan düzenlemeler ile Osetlerin meskun olduğu bölge,  Kuzey Osetya ve Güney Osetya olarak ikiye ayrıldı. Bu bölgelerden güneyde kalan kısım “Güney Osetya Özerk Bölgesi” adı verilerek Gürcistan’a bağlandı.

SSCB’nin dağılma sürecine girmesi cumhuriyetleri etkilediği gibi özerk bölgeleri de etkiledi ve buralarda Rusya’nın desteğiyle merkezi hükümetin kontrolünden çıkarak bağımsızlıklarını elde etme düşüncesi peyda oldu. 

Rusya’nın bu bölgelerdeki yegane politikası ise mezkur alanlarda kendisine yakın yönetimler kurarak bağımsızlığını elde eden ülkelerdeki etkisini devam ettirmek üzerine olmuştur. Bu durum bitmeyen bir tansiyonu beraberinde getirmiştir. 

Nitekim 1991 sonrası Gürcistan ile Abhazya arasında sorunlar yaşanmaya başladı. Bitmeyen gerilim, Rusya’nın da etkisiyle hız kesmeden sürdü. 2008’de Rusya, Gürcistan’a karşı ordu çıkardı. Abhazya ve Güney Osetya bağımsızlıklarını ilan etseler de Gürcistan bunu kabul etmedi. Batılı devletler ise bu bölgeleri Rusya tarafından işgal edilen Gürcistan toprakları olarak görmeye devam etmektedir. 

Osetlerin yaşadığı bölge daha Çarlık ve Sovyet dönemlerinde bile bir kısmı Gürcistan bir kısmı Rusya’ya dahil edilmiş bir bölgeydi.  Osetya’nın bağımsızlık süreci de Abhazya ile aynı olmuş ve iki bölgenin bağımsızlıklarını ilan etmeleriyle Gürcistan toprak bütünlüğü bozulmuştur. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.