Bayraktar TB2 kampanyaları Ukrayna ordusuna uydu kazandırdı

Ukrayna ordusuna yardım amaçlı başlatılan Bayraktar TB2 kampanyaları, Ukrayna’nın gücüne güç katıyor.

Son olarak Ukrayna ordusu için başlatılan Bayraktar TB2 kampanyasında 17 milyon dolar toplandı.

Toplanan bu paranın Ukrayna ordusunun farklı ihtiyaçları için kullanılması gündeme geldi ve Ukrayna ordusuna ICEYE firmasının ürettiği radar uydu sistemi hibe edildi.

ICEYE isimli şirketin bölge üzerindeki bir uydusu tamamen Ukrayna için çalışacak. ICEYE, dünyanın en gelişmiş radar uydu görüntüleme teknolojisine sahip.

Prytula Vakfı tarafından Bayraktar TB2 SİHA bağış kampanyasında toplanan parayla satın alınan ICEYE uydusu, verilere erişim süresinin sona ermesinden sonra bile Ukrayna’nın mülkiyetinde kalacak.

ICEYE uydu şirketi, Ukrayna ile imzalanan anlaşmanın ardından şirkete ait uydu tarafından çekilen Rus işgali altındaki Kırım Köprüsü’ne ait bir uydu fotoğrafı yayınladı.

Bayraktar TB2’lerin Ukrayna macerası

Savaşın gerçeklerini ve yıkımını tekrardan gözler önüne seren Ukrayna-Rusya savaşında birçok ülkenin askeri teknolojisi muharebe sahasında etkin bir biçimde kullanılıyor.

Almanya, İngiltere ve ABD’nin Ukrayna’ya yapmış olduğu tanksavar mühimmat yardımları muharebe sahasında önemli bir güç çarpanı oluştururken Türk yapımı Bayraktar TB2 SİHA’ların kullanımı sahada operatif seviyede etkili oluyor.

Taktik sınıfta bulunan bir İHA’nın ilk kez Türkiye’de silahlandırılması ve Bayraktar TB2’nin birçok farklı coğrafyada başarılar kazanması Bayraktar TB2’ye kendi sınıfında dünyanın en başarılı İHA’sı olma özelliğini kazandırıyor.

Açık kaynaklardan edinilen bilgilere göre 20’nin üzerinde farklı ülkeye ihraç edilen Bayraktar TB2’lerin bu sene içerisinde en çok teslim edildiği ülke Ukrayna oldu.

Savaş başlamadan önceki süreçte 20’den fazla Bayraktar TB2 siparişi verdiği bilinen Ukrayna’nın 27 Ocak’ta 16 adetlik Bayraktar TB2 siparişi daha verdiği Reuters tarafından iddia edildi.

6 adetlik bu partinin Mart başında Ukrayna’ya teslim edildiği iddia ediliyor.

Konuyla ilgili olarak Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından 2 Mart tarihinde yapılan bir açıklamada, “Yeni Bayraktar TB2’ler, Ukrayna’ya çoktan geldi ve savaş pozisyonlarına geçti. Ayrıca sahada daha çok Javelin ve Stinger olacak.” ifadelerine yer verilmişti

Ukrayna’nın Baykar Savunma’ya yönelik 48 adetten fazla TB2 SİHA siparişi bulunuyordu ve uzun süredir de teslimat gerçekleştirilmiyordu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.