Biden: 1 Mayıs’ta Afganistan’dan çekilmemiz "zor"

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/3w9M4yzhZHTfITNMUS9vri” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

İstikrarsızlığın istikrar kazandığı ülke Afganistan’da, bu kez de ABD kuvvetlerinin ne zaman çekileceği tartışma konusu oldu. 

ABC News’e açıklamalarda bulunan Biden, Afganistan’dan 6 hafta içinde tüm askeri kuvvetlerini çekmelerinin zor olacağını ve şu an bu konuda karar verme aşamasında olduğunu ifade etti. 

Şubat 2020’de Donald Trump’ın ABD’nin en uzun savaşını sonlandırmak misyonuyla imzaladığı Doha Anlaşması için de Joe Biden ‘’çok iyi müzakere edilmemiş’’ bir anlaşma nitelemesinde bulundu. Biden müttefikler ve merkezi hükümet ile istişare halinde olduklarını ve nihai kararın yakında verileceğini duyurdu. 

Biden’ın yorumları, Taliban ile Afgan hükümet yetkilileri arasında Moskova’da gerçekleşecek görüşmeden bir gün önce geldi. ABD Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad’da görüşmeye katılmak için Moskova’da bulunuyor. 

Afganistan’ın Yeniden İnşası Özel Müfettişliği Kongre’yi uyardı

ABD’nin Afganistan’ın Yeniden İnşası Özel Müfettişliği, eğer barış anlaşması imzalanmadan ülkedeki birlikler çekilirse bunun bir felakete sebebiyet vereceğini açıkladı. 
Temsilciler Meclisi’nde soruları cevaplayan Başmüfettiş John Sopko, ülkede bulunan yabancı sözleşmeli personelin çekilmesi halinde Afganistan’ın kendi kuvvetlerinin çatışmalara birkaç aydan fazla dayanmasının mümkün olmadığını söyledi. 
Sopko, bugüne dek ABD’nin Afganistan’ı inşa etmek için 143 milyar dolar harcadığını, bu miktarın 88 milyar dolarının Afgan ordusunun eğitimine aktarıldığını ancak buna rağmen ülkede hala şiddetin hegemon olduğu değerlendirmelerinde bulundu. 
Ülkenin istikrarsız siyasal ortamın çeşitli terör gruplarının iştahını kabarttığını belirten Sopko, Afganistan’ın henüz kendi kendine yeter bir duruma gelmediğini sözlerine ekledi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.