Biden yönetiminden BAE’ye 23 milyar dolarlık silah satışı

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/2xcLUPKcplk3fdVeCDFZ66″ width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, bir süre önce incelemek üzere askıya aldığı BAE’ye yönelik 23 milyar dolarlık silah satışını tekrar aktif hale getiriyor. 

Al Jazeera’nin haberine göre, ABD Başkanı Joe Biden yönetimi Kongre’yi; Birleşik Arap Emirlikleri’ne F-35 savaş uçakları, silahlı insansız hava araçları (SİHA) ve çeşitli ekipmanların da dahil olduğu 23 milyar dolarlık silah satışını sürdürme konusunda bilgilendirdi.  Anlaşmaya göre ABD Birleşik Arap Emirlikleri’ne, Lockheed Martin üretimi 10,4 milyar dolar değerinde 50 adet F-35A, General Atomics Aeronautical Systems üretimi 2,97 milyar dolar değerinde MQ-9B silahlı insansız hava aracı (SİHA) ve Raytheon Technologies üretimi 10 milyar değerinde hava-hava ve hava-kara füzelerinin satışını gerçekleştirecek. 

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Biden yönetiminin silah satışının BAE’li ortakları ile beraber incelendiğini ancak bu durumun anlaşmayı engellemeyeceğini söyledi. Yetkili, satışı gerçekleştirilen silahların 2025’ten sonra teslim edilmeye başlanacağını da sözlerine ekledi.

Trump yönetimi kasım 2020’de İsrail’in Birleşik Arap Emirlikleri ile ilişkilerini normalleştirmeye başlaması ile eş zamanlı olarak 23 milyar dolarlık silah satışını Kongre’ye bildirmişti ve Joe Biden’ın başkan olarak yemin etmesinden bir saat önce silah anlaşmasını onaylamıştı. 

Biden yönetimi ise göreve başlamasının hemen ardından BAE yönelik silah satışını Yemen’deki savaşı körüklediği sebebi ile askıya almıştı. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.