Biden’ın kazanması İran’ın petrol ihracatını artırabilir

Donald Trump, ABD’yi 2018 yılında İran ile olan nükleer anlaşmasından çıkartmıştı. Bloomberg tarafından yapılan habere göre Trump’ın çıkmış olduğu nükleer anlaşmasını Joe Biden belirttiği gibi yeniden uygulanmayı denerse iki ülke arasındaki müzakereler İran’ın petrol üretiminin artmasına sebebiyet verebilir.

ABD’nin İran ile olan nükleer anlaşmasından çıkmasından sonra enerji ihracatı üzerine ABD’nin aldığı yaptırım kararlarının daha da artırılması ile birlikte İran’ın ihraç ettiği petrol günde 1.95 milyon varile kadar düştü.

Yönetim değişikliği ABD-İran ilişkilerini etkileyebilir

ABD Enerji Bakanlığı’nın eski üyelerinden McMonigle Bloomberg’e verdiği bir röportajda ABD’de yönetimin değişmesi durumunda etkilerin gözleneceği ilk konunun ABD ve İran arasındaki ilişkiler olacağını söylemişti. Eğer Trump ikinci bir dönem için seçilirse yaptırımlar muhtemelen devam edecek. Ancak Joe Biden’ın seçimi kazanması durumunda 2021 yılının sonuna kadar İran’ın petrol ihracatı günde 2.4 milyon varile kadar ulaşılabilir.

McMonigle, İran’ın üretim potansiyeli ve Libya OPEC+ birliğinin aralık ayında yapılacak olan toplantının ana konuları olacağını belirtti. Libya geçen ay ile birlikte petrol endüstrisini yeniden açmaya başlamıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.