Blue Origin ticari uzay istasyonu kuruyor

Servetleri, ülkelerle yarışabilecek derecede olan ünlü milyarderler, uzay yarışı rekabetinde yeni adımlar atmaya devam ediyor.

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos bunlardan biri. Bezos’un Blue Orijin isimli uzay seyahati şirketinden bu adımlara yönelik yeni bir açıklama geldi.

TRT Haber’in verdiği bilgilere göre, Blue Origin yöneticileri tarafından yapılan açıklamada, “Orbital Reef” adlı istasyonun 10 yıl içinde işletmeye girmesinin planlandığı duyuruldu. 
Şirketin yayınladığı tanıtım materyalinde, istasyonun uzayda “karma kullanımlı bir iş parkı” olacağı ve 10 kişiye kadar ağırlayabileceği bilgisi verildi. 
İstasyonun inşa edilmesi için Sierra Space ve Boeing ile ortaklık kurulacak.

Blue Origin, 32 bin metrekarelik istasyonun müşterilere “mikro yerçekiminde film yapımı” veya “son teknoloji araştırmalar yürütmek” için ideal bir yer sağlayacağını ve ayrıca bir “uzay oteli” içereceğini kaydetti.

Girişimi başlatmak için düzenlenen basın toplantısında, Blue Origin ve Sierra Space yöneticileri, inşaat maliyetleri hakkında bir detaya yer vermedi. Fakat proje için yılda 1 milyar dolarlık (726 milyon £) harcama yapılmasını taahhüt eden Bezos’tan büyük fon sağlanacağı garanti ediliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.