BM Libya Özel Temsilcisi’nden Sirte-Misrata yoluna ilişkin çağrı

Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonundan (UNSMIL) yapılan açıklamaya göre, Kubis, Sirte’deki 5+5 Ortak Askeri Komitesi ile ateşkes anlaşmasının uygulanması ve acil güvenlik meseleleri konularını görüştü.

Kubis görüşmede, Sirte ile Misrata arasındaki sahil yolunun geç açılması konusunda duyduğu memnuniyetsizliği dile getirerek, bu konudaki tüm engellerin acilen kaldırılması gereğine işaret etti.

Açıklamada, Libya’nın istikrar ve güvenliği için paralı askerlerin, yabancı savaşçıların ve yabancı güçlerin çekilmesinin daha fazla gecikmeden başlaması gerektiği aktarıldı.

BM himayesinde oluşturulan 5+5 Ortak Askeri Komite’de, BM nezdinde meşru Libya hükümetine bağlı Libya ordusundan ve ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter güçlerinden beşer kişilik heyetler bulunuyor.

Komite, Kasım 2020’de ülkenin doğu ve batısını kuzey hattı boyunca bağlayan Sahil Yolu’nun açılmasını kararlaştırmış, bu kapsamda şubat ayında, Sirte ve bu kente bağlı yolların mayın ve patlayıcılardan temizlenmesi kararı alınmıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.