BM: Taliban Pençşir’de infaz ve keyfi gözaltılar yapıyor

Taliban’ın intikam aldığına yönelik iddialar artmaya başladı.

Euronews’in haberine göre, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Taliban’ın, bazı eski Afgan güvenlik gücü personelini “intikam” amaçlı öldürdüğüne ve önceki yönetimde çalışan bazı yetkililer ile bunların ailelerinin “keyfi gözaltına” alındığına dair eline güvenilir iddialar ulaştığını bildirdi. Üstelik gözaltılardan sonra ölümlerin görüldüğü de kendisine iletilenler arasında.

Michelle Bachelet,  BM İnsan Hakları Konseyinin BM Cenevre Ofisi’nde devam eden 48’inci oturumuna katıldı. Bachelet, burada yaptığı konuşmasında “Pencşir Vadisi’ndeki çatışmaların sonucu olarak sivil kayıplardan ve insan hakları ihlalleri ile ilgili raporların yanı sıra, oradaki korkunç insani durumun neden olduğu artan zorluktan endişe duyuyorum.” dedi.

Afganistan’ın insani ve ekonomik krizle baş başa kaldığını söyleyen Bachelet, özellikle kadınlar ile etnik ve dini topluluklar başta olmak üzere insanların karşı karşıya kaldığı tablodan derin endişe duyduğunu ve ülkenin “yeni ve tehlikeli” bir aşamaya girdiğini kaydetti.

Yüksek Komiser, örgütün, bazı eski Afgan güvenlik gücü personelini “intikam” için öldürdüğüne ve önceki yönetimde çalışan bazı yetkililer ile bunların ailelerini keyfi olarak gözaltına aldığına dair BM Cenevre Ofisine güvenilir iddialar ulaştığını aktardı.

Keyfi olarak gözaltına alınanların bazıları serbest bırakılırken bazılarının ise öldüğüne dikkat çeken Bachelet ayrıca, Taliban’ın ABD ile iş birliği yapan kişilerin evlerinde arama yaptıklarına dair çok sayıda haber aldıklarını aktardı.

Ülkedeki son durumu izlemek için bir mekanizma kurulması çağrısında bulunan Bachelet, Taliban’ın ilan ettiği “geçici hükümet”te yer alanların tamamına yakınının Peştunlardan oluşmasına tepki gösterdi ve hükümette kadınlara yer verilmemesinden üzüntü duyduğunu kaydetti.

Pençşir’de infaz ve ev baskınları artıyor

Pençşir’in ele geçirilmesiyle baskınların arttığı biliniyor. Taliban’ın, Pençşir vilayetinde etrafı kuşattığı, elektrik ve internet bağlantısını kestiği ve gıda dahil hiçbir lojistiğin girmesine izin vermediği gibi gazetecilerin de bölgeye girmesine müsade edilmiyor. Taliban Pençşir’i her ne kadar ele geçirmiş olsa da Taciklerden oluşan gruplar da direnişini sürdürüyor.

BBC, bu direnişlerde Taliban’ın 20 sivili öldürdüğüne dair kanıtlara ulaştığını duyururken öldürülenlerden birisinin Abdulsami isimli iki çocuk babası bir bakkal esnaf olduğunu bildirdi. Yerel kaynaklar ise bu kişinin Taliban’a “Ben sadece bir dükkan sahibiyim savaşla hiçbir ilgim yok.” dediğini aktardı. Buna rağmen Abdulsami,Taliban karşıtı direnişçilere sim kart sattığı gerekçesiyle tutuklandı ve cesedi günler sonra evinin yakınlarına atıldı. Görgü tanıkları ise vücudunun çeşitli yerlerinde işkence izi olduğunu söyledi.

Sivil olduğunu belirttiği halde ordu mensubu olduğu iddiasıyla öldürülen, evlerinden alınıp bilinmeyen yerlere götürülen çok sayıda kişinin olduğu iddialar arasında.

Pençşir’de son yaşananlara dair bölgedeki lider Ahmed Mesud’dan ise henüz bir açıklama gelmedi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.