BM, uluslararası hukuka uyma konusunda İsrail’e çağrıda bulundu

İsrail’in Filistinleri yerlerinden eden işgalci politikasına karşı tepkiler gelmeye devam ediyor.

TRT Haberin verdiği bilgilere göre, günlük basın toplantısı yapan BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, İsrail’in Doğu Kudüs’ün Silvan Mahallesi’nde Filistinlilere ait binaları yıkması karşısında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in “derin endişe” duyduğunu belirtti.

Dujarric, Doğu Kudüs’teki gelişmeleri yakından takip ettiklerini ifade ederek, “Genel Sekreter, İsrail makamlarını yıkımları durdurmaya ve uluslararası insani hukuka ve insan hakları hukukuna uymaya çağırıyor.” dedi.

Silvan Mahallesi İsrail’in hedefinde

İsrail polisi, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Silvan Mahallesi’nde Filistinlilere ait ev ve iş yerini ruhsatı olmadığı gerekçesiyle yıkmış, yıkımını engellemeye çalışan Filistinlilere de müdahale ederek 6’sını yaralamıştı.

Filistinlilerin ifadelerine göre, Silvan Mahallesi, Mescid-i Aksa’nın güneyinde yer aldığı ve çok sayıda Filistinliye ev sahipliği yaptığı için İsraillilerin hedefinde. Silvan Mahallesi’nde Batın El Hava bölgesinde sayıları 86’yı bulan Filistinli aileden toplam 725 kişi, El-Bostan bölgesinde ise 1550 Filistinli, İsrail’in yıkım ve tehcir politikaları nedeniyle evlerini kaybetme tehdidiyle karşı karşıya.

İsrail, Batın El Hava’da Filistinlilere ait bazı evlerin “Yahudilere ait araziye” inşa edildiği iddiasıyla boşaltılmasını istiyor; El-Bostan bölgesinde ise bazı evleri ve dükkanları “imar izni” olmadığı gerekçesiyle yıkmayı planlıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.