BM’den Afganistan’a 1,2 milyar dolarlık yardım kararı

Taliban, Birleşmiş Milletler (BM) donörler konferansında kararlaştırılan yardımların ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağını açıkladı. Taliban hükümetinde Dışişleri Bakanı vazifesinde bulunan Emir Han Muttaki, başkent Kabil’de gerçekleştirdiği basın açıklamasında, “İslam Emirliği bu yardımın tamamen şeffaf bir biçimde ihtiyaç sahibi halka ulaştırılması için elinden gelenin en iyisini yapacaktır.” ifadelerine yer verdi. Muttaki aynı zamanda, donörlerden Afganistan’a verilecek desteğin devam etmesini istedi.

ABD’den cömert davranmasını isteyen Muttaki düşüncelerini, “Amerika büyük bir ülke, gönlünün zengin olduğunu göstermeli.” şeklinde açıkladı. Taliban’ın ABD’ye çekilme ve yabancı ülke vatandaşlarının tahliyesi esnasında yardımcı olduğunu ifade eden Muttaki, “Teşekkür etmek yerine halkımıza karşı yaptırımlarda bulunmaktan bahsediyorlar.” diye konuştu.

ABD, BM donörler konferansında Afganistan’a 60 milyon dolar yardım sözü verdi. 20 yıl süren Afganistan işgali sırasında ABD’nin eski Afgan hükümetine yaptığı ekonomik yardım miktarının 2 milyar doları aşması dikkat çekiyor.

BM’nin Afganistan konferansında ülkelerin vermeyi taahhüt ettiği paranın toplam tutarı 1 milyar 200 milyon dolar olarak belirtildi. Almanya ve Fransa bu bağlamda 100’er milyon avro değerinde bir yardımla destekte bulunmayı kabul etti. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, uluslararası kamuoyundan Taliban ile iş birliği yapma fırsatından yararlanmalarını talep etti. Guterres yardımların, Taliban’ı insan haklarına saygı göstermek hususunda harekete geçirmek için bir baskı mekanizması olabileceğini dile getirdi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.