BM’den Malezya’ya göçmen tepkisi

Malezya’ya kaçak yollarla giriş yapan Myanmarlı 1200 göçmenin Malezya tarafından sınır dışı edileceğinin duyulması tepkilere sebep oldu.

Euronews’in haberine göre, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin bildirdiğine göre kaçak giriş yapan göçmenlerden en az 6’sı BM koruması altında olan mültecilerden oluşuyor. ABD Myanmar’ın, vatandaşlarını sınır dışı etmesinin onların hayatını tehlikeye attığı konusunda uyardı.

Diğer taraftan Myanmar’ın göçmenleri almak için Malezya limanına üç gemi gönderdiği öğrenildi.

Malezya Göç İdaresi Şefi Hayrul Zaim Davud ise; gelen göçmenlerin ülkede oturum izni olmadığı, Malezya’da vize süresini aştığı veya turist vizesini farklı amaçlarla kullandığı için 1200 Myanmar vatandaşının 23 Şubat’ta Myanmar Donanması’yla Myanmar’a iade edileceğini duyurmuştu. Bu kişiler arasında Myanmar’da darbeden kaçan kişiler de bulunuyor.

Malezya Hükümeti, Arakanlı Müslümanların gönderilmeyeceğini taahhüt etse de UNHCR yetkililerinin ülkedeki göçmenlere ulaşamaması sınır dışı işlemleri ile ilgili endişe oluşturmaya başladı.

Myanmar’a geri gönderilecek kişiler arasında BM’ye kayıtlı 6 kişinin tespit edilmesinin ardından UNHCR, Malezya’dan bu kişilerin sınır dışı edilmemesini talep etti. Kurumdan Yante İsmail yaptığı açıklamada, uluslararası korumaya muhtaç başka kişilerin de geri gönderilecekler arasında bulunmalarından tedirgin olduklarını ifade etti.

ABD’nin Malezya Büyükelçiliği de UNHCR’ın çağrılarını yinelediklerini ve bu konuyla ilgili endişelerini ilgili makamlara ilettiklerini duyurdu.

Malezya Dışişleri Bakanlığı’ndan ise tepkilere dair henüz bir açıklama gelmedi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.