Boeing, T-7A’nın hafif taarruz versiyonuna sıcak bakıyor

Amerika Birleşik Devletleri hava platformu çeşitliliğini arttırmaya devam ediyor!

Geçtiğimiz hafta bir ABD Hava Kuvvetleri yetkilisi, Madrid’deki Uluslararası Savaş Uçağı Konferansında Boeing T-7A Redhawk’ların silahlı bir varyantını (F-7), eski F-16’ların yerine düşündüklerini ama henüz Boeing ile uçağı geliştirme üzerine konuşmadıklarını belirtmişti.

Dubai Air Show etkinliğinde Boeing’in Savaş Uçakları Departmanı lideri Donn Yates, konu ile ilgili “ilk kez konuşulmuyor” diyerek daha önce de böyle bir fikrin ortaya atıldığını belirtti:

“Açık görev sistemi mimarisi, uçuş maliyetinin düşüklüğü… Yapmak zorunda olduğumuz birkaç modifikasyon var ama yine de mantıklı bir fikir.”

t7a-red-hawk-river-new-livery_river_small_web

Boeing-Saab ortaklığıyla geliştirilen T-7A Redhawk, Hava Kuvvetlerinin T-38 Eğitim uçaklarının yerine ve yeni pilotların 5. Nesil Savaş Uçağı eğitimleri için üretilmişti. Acil fırlatma sistemi başta olmak üzere birkaç sorundan dolayı gecikmişti. Hava Kuvvetleri, ilk 5 uçağı Eylül ayında teslim aldı. Konu hakkında Yates “Şunu söylemeliyim ki karşımıza çıkan sorun ve zorluklar bizi zamanlama açısından durgun bir duruma soktu.” dedi.

Boeing eğitim uçağı ihalesinde düşük fiyat stratejisi ile üretim aşamasının başlarında zarar edip gelecekteki anlaşmalar ile büyük kârlar elde etmeyi hedefliyordu. Gecikme ve ekstra maliyetler şirketin üzerine fazladan bir yük getirdi. Boeing şu ana kadar 1,3 Milyar Dolar zarar bildirdi. Yates konu hakkında, şirketin bu duruma düşeceklerini bildikleri için ihalede aşırı agresif olduklarını söyledi. “Bu durum en başından beri stratejinin bir parçasıydı. Süreç içerisinde karşımıza çıkan sorunlardan dolayı biraz zor oldu ama bunlar artık geçmişte kaldı.” dedi.

Fırlatma koltuğu konusuyla ilgili ise geçen sene Şubat ayında yaptıkları testlerden elde ettikleri bilgiyi de kullanarak yeni testler yapacaklarını söyledi. Önümüzdeki sene sistemde bazı değişiklikler yapıp test atışları yapacaklarını ve bu şekilde ilerleyeceklerini de ekledi.

2-21

T-7A’nın rakibi olarak gösterilen ve T-38 uçaklarının yerini alacak olan Hürjet hâli hazırda uçuş testlerine devam ederken, onun için de benzer planlar mevcut. TUSAŞ Uçak Genel Müdür Yardımcısı Atilla Doğan Paris AirShow’da verdiği röportajda T-7 programındaki gecikmeyi bir fırsat olarak gördüklerini ve müşteri için teslimatın ne kadar hızlı gerçekleştirildiğinin çok önemli olduğunu belirtmişti.

Ayrıca Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması ve ABD Kongresi’nin F-16 Block 70’lerin satışına onay vermemesinden dolayı Hava Kuvvetlerimizin savaş uçağı ihtiyacı bulunuyor. Mevcut F-16’ların uçuş maliyeti de göz önünde bulundurulduğunda Hava Kuvvetleri envanterindeki bu açığın Hürjet’in hafif taarruz (yakın hava desteği) varyantı ile kapatılması düşünülüyor. Proje kapsamında uçağın çift motorlu alternatifleri, TCG Anadolu üzerine konuşlandırılabilen alternatifleri de değerlendiriliyor.

HURJET_2-e1686573814543

Editör : Muhammet Yiğit Özdemir

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.