Boeing, uydular ile uzaydan internet sağlamak için gerekli izinleri aldı

Elon Musk tarafından kurulan SpaceX’in Starlink projesi ile birlikte dünya yörüngesine uydular gönderip tüm dünyaya uygun fiyatlı ve yüksek hızlı bir internet sağlamak istemesi, diğer dünya devi şirketleri de harekete geçirdi.

Webrazzi’nin haberine göre Boeing’in uydular ile internet sağlama planı toplamda 147 uydu ile çalışacak ve ilk etapta 132 uydunun alçak dünya yörüngesine (1056 km yüksekliğine) yerleştirilmesi hedefleniyor. Sonrasında ise kalan 15 uydu sabit olmayan yörüngeye (27 bin 355 – 44 bin 221 km yüksekliğe) yerleştirilecek. 

Yörüngeye yerleşecek uydular ile birlikte ABD, Porto Riko ve ABD Virjin Adaları’ndaki kullanıcılar için geniş bant internet sunulması hedefleniyor. Söz konusu uydular önümüzdeki yıllarda yörüngeye yerleştirilecek.

SpaceX ve Amazon’un ardından Boeing’in de yarışa dahil olması ile birlikte uzaydan internet sağlama yarışı her geçen gün daha da kızışacak gibi görünüyor. 

Eylül ayında Amazon, Federal İletişim Komisyonu’na Elon Musk’ın ve SpaceX’in gerekli kurallara uymadığı ile ilgili bir rapor gönderdi. Amazon tarafından gönderilen raporda Starlink operatörünün kurallara uymayı reddettiğini ve SpaceX’in kural ihlaline dikkat çeken herkese haksız saldırılar düzenlediğini iddia ediliyor. Raporda yer alan bilgilere göre Amazon, SpaceX lisanssız antenli uydular fırlatma, onaysız roket fırlatma, onaylanmamış fırlatma kulesi inşa etme, gerekli onaylar alınmadan fabrikayı yeniden açma gibi kural ihlalleri ile suçluyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.