Bombardier’den, ABD Hava Kuvvetleri’ne yeni E-11A teslimi

ABD Hava Kuvvetleri havadan iletişim filosunu büyütüyor!

Global 6000 platformu üzerinden geliştirilen uçak, yüksek irtifalarda 12 saat boyunca uçuş gerçekleştirebiliyor ve böylece yerdeki birliklere uzun süreler iletişim ve diğer unsurlarla koordinasyon desteği sağlayabiliyor.

Karadaki ve havadaki birlikler arasında iletişim sağlama ile veri aktarma görevindeki uçak, görüş hattı (LOS) veya görüş hattı ötesi (NLOS) mesafelerdeki unsurlara benzer ya da farklı taktik veri bağlantısı sistemleri arasında aktarma, köprüleme ve veri çevirisi yoluyla savaş alanı boyunca coğrafi engellerden daha az etkilenerek gerçek zamanlı bilgi akışına olanak tanıyor.

E-11A 2

Bombardier Defence tarafından 23 Ekim tarihinde yapılan açıklamayla ABD Hava Kuvvetleri’ne yeni bir E-11A uçağının teslimatının gerçekleştirildiği ve bu teslimatın Bombardier tarafından teslimatı gerçekleştirilen 7’nci uçak olduğu duyuruldu.

Bombardier Defence Başkan Yardımcısı Jean-Christophe Gallagher teslimatla ilgili yaptığı açıklamada:

“Bombardier Defense, ABD Hava Kuvvetlerinin güvenilir bir ortağı olmaktan gurur duyuyor. Esnekliğimiz ve görev odaklı yaklaşımımız, Global uçağın dünya çapındaki hükümetler ve savunma yüklenicileri için en uygun seçenek olarak fazlasıyla tanınmasını sağladı. En son teknolojiden ve yüksek vasıflı uzmanlardan oluşan bir ekipten yararlanan Bombardier Defense, ABD Hava Kuvvetleri ile bağlarını güçlendirmeye, ulusal ve uluslararası güvenliği güçlendirmek için kullanılan tanınmış platformlarını sunmaya devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Teslim edilen uçak 2021 yılında Bombardier ile ABD Hava Kuvvetleri arasında imzalan 465 milyon dolar değerindeki yeni E-11A tedariki anlaşması kapsamında üretilen 3’üncü uçak olarak öne çıkıyor. ABD Hava Kuvvetleri bu anlaşmayla toplamda 6 adet E-11A almayı planlıyor.

E-11A 4

ABD Hava Kuvvetleri 2007-2021 yılları arasında BACN programı kapsamında 4 adet E-11A teslim almış; 11-9358 kuyruk numaralı E-11A, Afganistan’ın Gazni eyaletinde yürütülen Özgürlük Nöbetçisi Operasyonu’na destek sağlarken düşmüş ve uçaktaki 2 personel hayatını kaybetmişti.

BACN programı kapsamında geliştirilen iletişim ekipmanları 4 adet RQ-4 Global Hawk insansız hava aracına da entegre edilmiştir. Böylece yüksek irtifalarda çok uzun sürelerde görev yapabilen RQ-4 Global Hawk platformu sayesinde kesintisiz bir şekilde iletişim desteği sağlanabilmektedir.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.