BORAN; SSB ve MKE iş birliği ile seri üretime hazır

Ordunun sahada ihtiyaç duyduğu modern silahların üretim faaliyetleri süratle devam ediyor.

TSK’nın iç güvenlik ve hava operasyonlarına destek amacıyla tasarlanıp geliştirilen 105mm havadan taşınabilir hafif çekili obüs BORAN; SSB ve MKE arasında imzalanan anlaşma ile seri olarak üretilecek.

Anlaşma İsmail Demir başta olmak üzere; SSB Başkan Yardımcısı Faruk Yiğit, MKE Genel Müdürü İlhami Keleş, MKE Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Dere ve ilgili savunma sanayii temsilcilerinin katılımıyla imzalandı.

SSB’nin resmî Twitter hesabı üzerinden konuyla ilgili yapılan paylaşımda “TSK’nın modern 105 mm obüs ihtiyacının yerli-milli imkânlarla karşılanması amacıyla yürütülen BORAN Havadan Taşınabilir 105 mm Çekili Obüs Projesi kapsamında Başkanlığımız ile MKE arasında Seri Üretim Sözleşmesi imzalandı.” ifadelerine yer verildi.

Söz konusu anlaşma ile BORAN’ın seri olarak ne kadar üretileceği ve ne zaman teslim edileceği henüz bilinmiyor.

Geçen yıl aralık ayında 6 adet olmak üzere ilk defa TSK’ya teslim edilen BORAN Obüsü; geçen mart ayında Türkiye, ABD ve Fransa’dan şirketlerin katılımıyla Filipinler’de düzenlenen obüs ihalesinde boy göstermişti.

detail-photo-fancybox-4

BORAN Havadan Taşınabilir 105 mm Çekili Obüs

Zorlu arazi koşullarında yapılan operasyonlarda TSK’nın elini güçlendirmek amacıyla geliştirilen BORAN, 1780 kilo ağırlığı ile havadan ve karadan taşınarak istenilen araziye kısa sürede ulaştırılabiliyor ve 1 dakikada atışa hazır hâle gelebiliyor.

Atış Kontrol Sistemi ve gece-gündüz 360 derece atış kabiliyeti bulunan BORAN; -32 ila +44 dereceye kadar hava koşullarında görev yapabiliyor, 17 km etkili menziliyle dakikada 6 atış gerçekleştirebiliyor.

Dünyada az sayıdaki ülkede bulunan BORAN artık Türk Silahlı Kuvvetleri’nin de envanterindeki önemli silah sistemlerinden biri olacak.

Atış kontrol sisteminin geliştirme görevi ASELSAN’a verilen BORAN Obüsü’nün kalifikasyon testleri 2021 Ocak ayında ASELSAN tarafından Konya-Karapınar’da tamamlanmıştı.

Atış kontrol sistemi ASELSAN tarafından geliştirilen BORAN 105 mm havadan taşınabilir obüsten toplamda 106 adet teslim edilmesi hedefleniyor. Mevcut güvenlik endişeleri değerlendirildiğinde bu sayının artabileceği düşünülüyor.

Editör : Betül Erdem

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.