Britanyalı eski bir asker, 400 Afgan ile Afganistan’dan kaçacak

Afganistan’da Birleşik Krallık adına görev yapan ve ülkeden tahliye edilmeyen eski bir asker, Afgabistan’dan ayrılmak için şimdilerde büyük bir kara yolculuğu planı yapıyor.

Şarkul Avsat’ın haberine göre Ben Slater isimli Britanyalı eski bir asker, Birleşik Krallık tarafından vize verilmemesi üzerine Afganistan’dan hava yolu ile ayrılamadı. Vize vermeyen Britanya hükümeti tarafından hayal kırıklığına uğratılan Slater bunun üzerine, Afganistan’dan kendi yöntemleri ile çıkmanın peşine düştü.

Taliban’ın Afganistan’ı eline geçmesinden bu yana binlerce Britanya vatandaşı ve Afgan müttefiki Afganistan’dan tahliye edilirken BK askeri ve diplomatik personelinin son mensupları da 28 Ağustos gecesi Kabil Havalimanı’ndan ayrıldı. 

The Telegraph’ın haberine göre, Kraliyet Askeri Polisi için çalışan ve BK’nin havadan tahliye programında düzinelerce tahliyeye destek veren Slater, kendisinin ve Nomad Concepts Group çalışanlarının tahliyesini organize etmelerini istedi fakat vize alamadı. 

Vize izni alamayan Slater, şimdi ülkeden kaçmak için tehlikeli bir kara yolculuğu planına başvurdu. Bu yolculukta, kendisine bağlı ve çoğu kadında oluşan 50 personel ile 400 Afganistan vatandaşı bulunacak.

The Telegraph’a bu yolculuğun uzun olacağını söyleyen Slater, “Diğer tarafta FCDO’nun (Dışişleri, İngiliz Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi) vizelerimizi hazırlayacağını veya en azından savunmasız personelimizin erişimine izin vermek için varacağımız ülkedeki Dışişleri Bakanlığı’yla konuşacağını umuyorum.”  dedi.

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Dominic Raab ise halen ülkede bulunan BK yurttaşlarının sayısının “birkaç yüz kadar” olduğunu söyledi. Raab ayrıca  Afganistan’dan ayrılmak için insanların bir sınıra kaçmasının “zorlayıcı” olacağını dile getirdi.

Sky News’e açıklama yapan Raab, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Taliban’ın aleni güvencelerini çok net bir şekilde gözetiyoruz, bunları bize iki taraflı olarak verdiler, başka ülkelere de öyle. Ve şimdi bunu bir Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararıyla sağlamlaştırdık; sadece kendi yurttaşlarımız için değil, ayrılmak isteyen Afganlar içinde özellikle savunmasız olanların güvenli geçişine izin verilmeli.”

Görüş almak üzere FCDO’yla irtibata geçildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.