Bulgaristan, Ukrayna’ya zırhlı personel taşıyıcı yolluyor

Bulgaristan, askeri yardım kapsamında Ukrayna’ya zırhlı personel taşıyıcı yolluyor

Bulgaristan Parlamentosu, Bulgaristan İçişleri Bakanlığı ile Ukrayna Savunma Bakanlığı arasında 100 zırhlı personel taşıyıcının (ZPT) devrine ilişkin anlaşmayı onayladı.

Ukrayna’ya devredilecek söz konusu zırhlı personel taşıyıcılar Bulgar polisinin stoklarından devredilecek.

btr60

Karar, iktidardaki koalisyon partilerinden 152 milletvekili tarafından desteklenirken Sosyalistler ve “Rönesans” partisinin temsilcileri bu karar itiraz etti.

Anlaşmaya göre Bulgaristan, Ukrayna’ya envanterinde bulunan BTR-60 zırhlı personel taşıyıcıların yanı sıra, Bulgaristan İçişleri Bakanlığı’nın artık ihtiyaç duymadığı bakımı için yedek parçalar da sağlayacak.

Haber sitelerine yansıyan bilgilere göre, Bulgaristan İçişleri Bakanlığı bu tip araçların artık depolanması ve bakımı için para harcamak istemiyor. Ayrıca iki ülke bakanlığı arasındaki anlaşma, Bulgar parlamentosunun Temmuz 2023’te Ukrayna’ya ek askeri ve teknik desteği onaylamasının ardından imzalandı.

Eylül ayında Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Stryker savaş araçlarının Bulgaristan’a satışını onayladı. Satışın onaylanmasının ardından, ilk olarak BTR-60’ların kademeli olarak envanterden çıkarılacağı ön görülüyordu. Parlamentonun kararı bu ön görüyü haklı çıkardı.

Bulgaristan’ın sahip olduğu BTR-60’lar, 1962- 1972 yılları arasında iç güvenliğin tesisi maksadıyla Sovyetler Birliği’nden alındı ama hiçbir zaman amacına uygun kullanılmadı. Varşova Paktı’nın Çekoslovakya’ya müdahalesi sırasında müdahaleye katılan Bulgar birlikleri ile ülke tarihi açısından ön plana çıktı. Pek çok BTR-60’ın ise alındığı gibi depolara çekildiği ve uzun yıllar boyunca kullanılmadığı ifade ediliyor. Bazı kaynaklar ise bu zırhlı personel taşıyıcılardan bazılarının başından beri arızalı olduğunu belirtiyor.

4U5M7VQ

Bu noktada Bulgarların tahsis edeceği BTR-60’ların büyük çoğunluğunun her biri 100 Hp güce sahip iki adet GAZ-40P motoruyla donatılmış halde olduğunu söylemek mümkün. Oysa Ukrayna zırhlı personel taşıyıcılarının her bir motoru genelde 200 beygir civarında. Hal böyle olunca Ukrayna’nın bu araçları uygun şekilde onarması gerekiyor. Aksi takdirde bu araçlar, onları kullanacak olan birliklerin hareket kabiliyetine cevap veremeyebilir. Bu nedenle BTR-60’ların yola çıkmadan önce Bulgaristan’da modernize edilmesi ihtimali de bulunuyor.

Screenshot_1-30

Bulgaristan’a Sovyetler Birliği tarafından 700 adet BTR-60 teslim edildi. Teslim edilen ilk modifikasyon, üstü açık gövdeye sahip BTR-60P idi.

1575503316_btr-60p

Bunu tamamen kapalı gövdeli bir modifikasyon olan BTR-60PA takip etti. 14,5 mm KPVT makineli tüfek ve tarette 7,62 mm PKT ile güçlendirilmiş silahla donatılmış BTR-60PB adı verilen bir modifikasyon, uzun yıllar boyunca Bulgar Ordusu’nun ana zırhlı personel taşıyıcısı oldu. Bazıları 2010’larda BTR-60PB-MD1/MD2/MD3 olarak güncellendi.

Screenshot_2-18-1024x582

Günümüzde 100 ila 150 arası BTR-60PB halen Bulgar Ordusunda hizmet veriyor. Yaklaşık 600 tanesi de yedekte tutuluyor. Bazı kaynaklar bu sayıyı 900 olarak veriyor. 

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.