ByteDance Microsoft’u eledi

ABD’de TikTok’un yasaklanması kararı alındıktan sonra, ABD’li bir şirketin TikTok’un ABD operasyonlarını alması durumunda kararın değişeceği söylenmişti. ABD’li pek çok şirket TikTok’u satın almak için görüşmeler yapmaya başlamıştı. 20 ila 50 milyar dolar arasında bir miktar üzerine yapılan görüşmelerde, potansiyel alıcı olarak ön plana çıkan iki şirket Microsoft ve Walmart olmuştu. TikTok’u bünyesinde bulunduran ByteDance şirketi, sosyal medya platformunun ABD operasyonlarını Microsoft’a satmayacağını bildirdi.

Trump yönetimi, 15 Eylül’e kadar bir süre tanımıştı. “Ulusal güvenlik” için ABD menşeli bir şirketin operasyonları satın alması çözümü bulunmuştu. ABD’de 50 milyondan fazla insanın TikTok kullanması, önde gelen teknoloji şirketlerini operasyonları satın almaya itmişti. 

Haber Microsoft’tan geldi

Microsoft şirketi tarafından yapılan açıklamada, “Ulusal güvenlik çıkarlarını korurken, teklifimizin TikTok kullanıcıları için iyi olacağından emindik.” ifadelerine yer verildi. Satın alma fikrinden vazgeçen Microsoft olmadı. Microsoft tarafından yapılan açıklamada, ByteDance’in satıştan vazgeçtiği de bildirildi. 

Oracle ile anlaşıldı iddiası

Çin, TikTok’un ABD operasyonlarını engellemek adına görüşmeler yapıyordu. Çin hükümetinin zorunlu bir satıştansa ABD’de platformu tamamen kapatmayı dahi düşündüğü iddia edilmişti. 

The Economic Times’ın haberine göre, ByteDance Oracle ile ortak olmak için Microsoft’a satışı düşürdü. Önerilen anlaşma kapsamında Oracle ile ByteDance’in ortak olacağı ve TikTok’un ABD kullanıcı verilerinin Oracle yönetimine bırakılacağı öğrenildi. Ayrıca Oracle’ın TikTok ABD varlıklarında hisse almak için pazarlık yapacağı da öne sürülenler arasında bulunuyor. 

Trump, ABD’li herhangi bir şirketin TikTok’un çoğuna sahip olmasını istiyor. Önerilen anlaşmaya tepkisinin ne olacağı ise gizemini koruyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.