ByteDance TikTok için Oracle ile anlaştı

ABD’de Çin menşeli TikTok uygulamasının yasaklanmasının ardından yaşanan belirsiz süreçte, iki ülke tarafından pek çok hamle yapıldı. En son TikTok’un ABD operasyonlarını ABD’li bir şirkete satmak istemeyen ByteDance şirketi çeşitli görüşmeler yapıyordu ve Microsoft’u adaylar arasından elediğini bildirmişti. Microsoft’un elenmesiyle adaylar listesinde üst sıraya yükselen Oracle, Tiktok için anlaşma yapılan ABD’li şirket oldu.

Oracle, TikTok’u kısmen bünyesine dahil edebilecek

Oracle ve ByteDance arasında orta yolu bulmak için görüşmeler yapıldığı zaten biliniyordu. İki şirket belli bir düzenleme taslağına karar verdiklerinde ABD Başkanı Donald Trump’a öneri sunulacaktı. İki teknoloji şirketinin belirlediği yeni düzenlemeye göre TikTok bölgesel olarak dağıtılmayacak ancak Oracle’ın alacağı azınlık hissesi için ayrı bir kurumsal varlık oluşturulacak.

The Verge’ün haberine göre söz konusu azınlık hissesinin büyüklüğü henüz bilinmiyor. Oracle’ın hissesi TikTok’u kısmen bünyesine dahil ederek yeni bir kuruluş meydana getirse de ortaya çıkan şirketin, Çin tarafından geliştirilen algoritmalara ve uygulamalara bağlı kalacağı düşünülüyor. 

ABD anlaşmaya olumlu bakıyor

ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin, Oracle ile ByteDance arasında yapılan anlaşmayı TikTok’u “ABD merkezli bir şirket” haline getirme çabasının bir parçası olarak nitelendirdi. ABD ve Çin arasındaki TikTok gerginliği, ABD’nin “ulusal güvenlik” kaygısının bir sonucuydu. Yeni anlaşmanın TikTok’un işleyişinde değişikliklere sebep olup olmayacağı veya yasağın çıkmasına neden olan güvenlik endişelerinin etkin bir şekilde ele alınıp alınmayacağı ise belirsizliğini koruyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.