Çang’ı-5 Dünya’ya dönüyor

Çin, Ay’dan taş, toprak ve kaya numunesi toplamak için gönderdiği Çang’ı-5 uydusunun, planlanan bütün aşamaları bitirmesinin ardından Dünya’ya dönmesini bekliyor.

Çin’in resmî haber ajansı Şinhua,  Ay’dan toprak ve kaya örnekleri toplayan aracın, Ay’ın yörüngesindeki Chang’e 5’e başarıyla kilitlendiğini, Dünya’ya getirilecek taş, toprak ve kaya örneklerinin uzay kapsülüne aktarılmasıyla aracın ana gemiden ayrıldığını aktardı. Ajans, uzay aracının Ay’ın yörüngesinde döndüğü ve Dünya’ya geri dönmek için uygun zamanı beklediğini belirtti.

Daha önce Çin tarafından 23 Kasım’da Long March 5 Roketi üzerinde fırlatılan Long March, Ay yörüngesine 28 Kasım’da giriş yapmıştı. Kısa bir süre sonra da 1 Aralık’ta Çang’ı-5 Ay’a iniş yaptı. Uyduya ait hizmet modülü ay yörüngesinde kaldı. İniş yapan kısım taş, toprak ve kaya toplayarak Cumartesi günü servis modülü ile yörüngeye bağlandı.

Çang’ı-5′in Aralık ayı sonunda Moğolistan’a ineceği düşünülüyor. Çin bu görevle ABD’den sonra Ay’dan numune getiren üçüncü ülke olacak. ABD de yaklaşık 50 yıl önce Ay’dan örnek getirmişti. Sovyetler Birliği ise 1976 yılında Luna 24 göreviyle Ay’dan örnek getiren ikici ülke olmuştu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.