CANİK’ten TSK’ya tek seferde 750 adet M2 QCB teslimatı

Bir dünya markası haline gelen yerli şirket CANİK, tek seferde büyük bir teslimat gerçekleştirdi.

ABD pazarında en çok bilinen 5 marka arasında yer alan CANİK; TSK ve kolluk kuvvetlerine Türkiye’nin kalifiye edilmiş tek milli uçaksavarı olan CANiK M2 QCB’yi (PMT 12.7) belirlenen takvimde tek seferde 750 adet teslim etti.

M2 QCB

Bu teslimat tek sefer de yapılan en büyük 12.7mm uçaksavar teslimatı olmasıyla Cumhuriyet tarihinde bir ilk olarak kayıtlara geçti.

CANİK tarafından yapılan paylaşımda;
“CUMHURİYET TARİHİNDE BİR İLK: TSK ve kolluk kuvvetlerine Türkiye’nin kalifiye edilmiş tek milli uçaksavarı olan CANiK M2 QCB’yi söz verilen tarihte tek seferde 750 adet teslim etti. Cumhuriyet Tarihinin tek sefer de yapılan en büyük 12.7mm uçaksavar teslimatını gerçekleşti.” ifadelerine yer verildi.

Platform makineli tüfeği projesi (PMT 12.7) olarak da bilinen M2 QCB’nin seri üretimine Ağustos ayının başında başlanmıştı. M2 QCB’ler 4 aylık bir üretim sürecinin ardından TSK, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın envanterine girdi.  

CANiK M2 QCB 12,7 mm ağır makineli tüfek; Türk güvenlik güçlerinden önce Haziran ayında Malezya Kara Kuvvetleri’nin envanterine girmişti.

CANiK M2 QCB

CANİK, dünyanın kendini muharebede en çok kanıtlamış ağır makineli tüfeği olan 50 kalibre Makineli Tüfeği, en ileri teknoloji ile yeniden tasarlayıp, iyileştirerek hizmete sunuyor. CANİK M2 QCB (Hızlı Değiştirilebilir Namlu), CANİK’in üstün ateşli silahlar ailesinin en son üyesi konumunda. CANİK M2 QCB; zırhlı ve zırhsız araçlarda, deniz platformlarında ve tripod ayaklığı üzerinde piyade tarafından anti-materyal ve anti-personel amaçlarıyla yaygın olarak kullanılan M2 ağır makineli tüfeğin performansı artırılmış yeni versiyonu olarak biliniyor.

M2 QCB

Hafif silah, havacılık, roket ve füze alanında tasarlama ve üretme konusundaki bilgi birikiminden faydalanan CANİK, M2 üzerindeki ateşleme mekanizmasının ömrünü iki katına çıkarmayı ve piyasadaki en uzun ömürlü ve en iyi dağılıma sahip namluyu geliştirmeyi başardı. Silahın çevresel ve ağır şartlarda çalışma performansını da artırdı. Bir diğer göze çarpan gelişme ise, makineli tüfek üzerine çok çeşitli optik ve aydınlatma ekipmanlarını monte edebilme özelliği.

M2 QCB

Sonuç olarak Canik M2 QCB, gerçek muharebe ortamlarında test edilmiş ve kendini ispat etmiş klasik bir dizaynın günümüz ve gelecekteki savaş alanlarının gereksinimlerine adapte edilmiş hali olarak biliniyor.

CANİK yurt dışında da büyük talep görüyor

CANİK tarafından üretilen silahlar yalnızca Türkiye ile sınırlı kalmıyor. CANİK yurt dışında en çok tercih edilen silah markaları arasında bulunuyor.

ABD pazarında en çok bilinen 5 marka arasında yer alan CANİK; 450 bin adet tabanca üretimiyle dünyada 7. sıraya, ABD pazarına ihracatta ise 3. sıraya yükseldi.

Samsun Yurt Savunma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Aral yakın zamanda yaptığı açıklamada; CANİK’in halihazırda yıllık 450 bin tabanca ürettiğini, dünyada üretimde 7’nci ve ABD’ye ihracatta 3’üncü sırada olduklarını söylemişti.

Aral açıklamasının devamında CANİK’in ABD’de 3 milyonu aşkın bireysel kullanıcısını olduğunu ve buna her yıl 350 bin kullanıcının eklendiğini ifade etmişti.

CANİK, kendini ispatlayan ürünleriyle dünyanın her yerine silah göndermeye devam ediyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.