Canon, yapay zeka sistemi ile çalışanların duygularını kıskaca alıyor

Teknoloji şirketi Canon, işyerlerinde moral ve motivasyonu artırmak için “distopik” bir çözüme başvurdu. Canon, Çinli yan kuruluşu Canon Information Technology ofislerine yapay zeka özellikli “gülümseme tanıma” teknolojisine sahip kameralar yerleştirdi. Kameralar yalnızca gülümseyen çalışanların iş yerine girmesine veya toplantı rezervasyonu yapmasına izin verecek. 

The Verge’in haberine göre, Canon’un bu çözümü, The Financial Times’ın Çinli şirketlerin yapay zeka ve algoritmaların yardımıyla çalışanları nasıl rahatsız edici derecede gözetlediğine dair bir raporda vurgulandı. Şirketler, çalışanlarının günlük hareketlerini kamera ile gözetim altında tutuyor. Şirketlerin yapay zeka özellikli kamera ile; çalışanların üretkenliklerinin ölçülmesi için bilgisayarlarında hangi programı kullandıklarını tespit etmesinin dışında öğle molasında ne kadar vakit harcadıklarını görmek için CCTV kameraları kullanması ve hatta mobil uygulamaları kullanarak ofis dışındaki hareketlerini takip etmeleri de karanlık çözüm yollarından biri.

King College London’da öğretim görevlisi olan Nick Srnicek’in Financial Times’a, “İşçilerin yerini algoritma ve yapay zeka almıyor. Bunun yerine, yönetim bu teknolojiler tarafından bir nevi geliştiriliyor… Teknolojiler, tıpkı 18’inci yüzyıldaki sanayii devrimi sırasında olduğu gibi, makinelerle çalışmak yerine makinelerle çalışan insanların hızını artırıyor.” açıklamasında bulundu.

Canon Information Technology aslında geçen yıl işyeri yönetim aracının bir parçası olarak “gülümseme tanıma” kameralarını duyurmuştu. Ancak bu teknolojinin pek fazla ilgi görmediği de değerlendiriliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.