Cari açığa teknoloji hamlesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün açılışı yapılan 40 fabrikanın, Türkiye’nin dışa bağımlı olduğu alanlarda gerçekleştirilecek yerli ve milli üretimle cari açığın kapatılmasına önemli katkı sunması bekleniyor.

Dünyada yatırımların hız kestiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde 32’si İMES OSB’de, 8’i de Makine İhtisas OSB’de bulunan 40 fabrikanın açılışı dün Kocaeli’de yapıldı.

Dünyanın en büyük dijital dönüşüm ve yetkinlik gelişim üssü olan MESS Teknoloji Merkezi’yle aynı anda açılışı yapılan fabrikalar, makine, demir-çelik, kimya, plastik, inşaat, metal, ambalaj, alüminyum, toplu taşıma ve elektrik gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösteriyor.

Fabrikalar arasında dünyanın en yeni döküm fabrikası, Avrupa’nın kendi alanında en büyük makine parkuruna sahip fabrikası, Avrupa’nın tek çatı altındaki en büyük entegre ve akıllı kompresör fabrikası ve Türkiye’nin en büyük aydınlatma fabrikası bulunuyor.

Otomotiv yan sanayisinde ilk defa yerlileştirilecek ürünleri üretenler, paslanmaz çelik üretenler ve yüzde 100 ihracata çalışanlar da fabrikalar arasında yer alıyor.

En fazla yatırım Parsan Makina’dan

40 fabrika, yaklaşık 4 milyar TL’lik yatırımla hayata geçirildi.

40 fabrika arasında en fazla yatırım rakamına 1 milyar lira ile Parsan Makina Parça San. Tic. AŞ sahip olurken, Parsan Makina’yı, 500 milyon lira ile EAE Elektrik Asansör End. AŞ, yine 500 milyon lira ile Silvan Sanayi AŞ, 480 milyon lira ile Yazıcı Demir Çelik San. ve Tur. Tic. AŞ, 300 milyon lira ile EAE Elektrik Asansör End. AŞ, 260 milyon lira ile Dalgakıran Makina San. ve Tic. AŞ, 100 milyon lira ile Haskar Çelik Boru Profil Metal İşleme San. ve Tic. AŞ, 50 milyon lira ile Ağır Global Dış Tic. AŞ, 40 milyon lira ile Biel Metal İşleme Polimer Sanayi ve Dış Ticaret Ltd. Şti., 38 milyon lira ile Som Kağıt ve Karton İşleme San. ve Tic. AŞ takip etti.

En fazla istihdam EAE Elektrik Asansör End. AŞ’den

40 fabrikanın, doğrudan 4 bin kişiye istihdam sağlaması planlanırken, dolaylı olarak etkilenecek sektörlerle binlerce kişilik ilave istihdama da imkan oluşturması bekleniyor.

40 fabrika arasında en fazla istihdam planlayan ise EAE Elektrik Asansör End. AŞ olarak belirlendi. 600 kişiye istihdam sağlayacak EAE Elektrik Asansör End. AŞ’yi, 550 kişilik istihdamla Parsan Makina Parça San. Tic. AŞ, 545 kişilik istihdamla yine EAE Elektrik Asansör End. AŞ, 400 kişilik istihdamla Dalgakıran Makina San. ve Tic. AŞ, 315 kişilik istihdamla Silvan Sanayi AŞ, 260 kişilik istihdamla ONAT Alüminyum San. Tic. AŞ, 110 kişilik istihdamla Haskar Çelik Boru Profil Metal İşleme San. ve Tic. AŞ izledi.

Makine İhtisas OSB’deki 8 fabrikanın ihracat hedefi 500 milyon dolar

Makine İhtisas OSB’de açılışı yapılan 8 fabrikanın (Parsan Makina Parça San. Tic. AŞ, EAE Elektrik Asansör End. AŞ, Yazıcı Demir Çelik San. ve Tur. Tic. AŞ, EAE Elektrik Asansör End. AŞ, Dalgakıran Makina San. ve Tic. AŞ, Haskar Çelik Boru Profil Metal İşleme San. ve Tic. AŞ, Ağır Global Dış Tic. AŞ ve Hibrit Bina Sistemleri AŞ) yaklaşık yatırım bedeli 2,7 milyar lira olurken, yıllık toplam 500 milyon dolar ihracat yapma hedefi bulunuyor. 

10 projeye 1 milyar lira sabit yatırım

Bu arada, 40 fabrikanın dünkü açılış töreninde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından başlatılan Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’nın ilk çağrısına ilişkin destek verilecek 10 projenin duyurusu da yapıldı. 

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’nın en temel amacı, cari açık verilen kritik sektörlerdeki ürünleri yerli imkan ve kabiliyetlerle üretmek olurken, programı kapsamında ilk çağrı makine sektörüne yapılmıştı. Gelen başvurular arasında sektöre seviye atlatacak 10 projenin destek kararının tamamlandığı bildirildi.

Buna göre, söz konusu projeler için 1 milyar liraya yakın sabit yatırım yapılacak. Projelerin Ar-Ge’sini TÜBİTAK, yatırım harcamalarını KOSGEB finanse ederken, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da stratejik devlet teşvikleri verecek.

Firmaların gerçekleştireceği üretimle Türkiye’nin teknolojik olarak dışa bağımlı olduğu sistemler yerli ve milli olacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.