Çavuşoğlu: Avrupa’nın enerji krizi problemine katkı sağlamak isteriz

Kuzey Akım boru hattında yaşanan prolemlerin ardından Türkiye’ye gaz merkezi kurulması konusu gündemi meşgul etmeye devam ediyor.

Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite 8. Toplantısı çerçevesinde Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu; Kuzey Akım 1 ve 2’de yaşanan sabotajın ardından Putin’den gelen Türkiye’nin gaz merkezi olması teklifi hakkında açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Putin’den bir teklif geldi. Kuzey Akım 1 ve 2’de biliyorsunuz sabotaj oldu, sızıntılar oldu. Dolayısıyla oranın güvenilir bir güzergah olmaktan çıktığını düşünüyor Rusya. O nedenle Türkiye üzerinden boru hatlarıyla Avrupa’da isteyen ülkelere gaz tedarikinin yapılabileceğini söylüyor ve Türkiye’nin de bu anlamda bir merkez olmasını istiyor.

Şu anda zeten Türkiye’de önemli enerji hatları mevcut. TürkAkım 1 kendi ihtiyacımız için inşa edildi. TürkAkım 2 de aslında Güneydoğu Avrupa ülkelerini hedef alan bir proje. Biz, Avrupa’nın enerji krizinin hafifletilmesinden yanayız. Avrupa’nın bu sorunlarının aşılmasında biz katkı sağlıyoruz ve sağlamak da isteriz.

Cumhurbaşkanımızın dün basın mensuplarına söylediği gibi bunun iyi çalışılması gerekiyor. Bunun için yapılacak yatırımların incelenmesi lazım. Almanya ve İngiltere’de gaz fiyatlarının belirlendiği merkezler var. Bir taraftan yatırımların yapılması lazım. İlave boru hatları lazım. Sonra arz talep meselesi var. Avrupa ve Batı Avrupa ülkeleri böyle bir projeden ne kadar gaz almaya hazır beraberce çalışmak lazım.”

ABD ile F-16 görüşmeleri

Çavuşoğlu basın toplantısında F-16’ların Türkiye’ye verilmesi noktasında açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu; ABD ve Pentagon’un da F-16’ların Türkiye’ye verilmesinin sadece Türkiye’nin yararına değil NATO’nun da yararına olacağını savunduğunu dile getirdi.

Ermenistan ile normalleşme

Çavuşoğlu Ermenistan ile normalleşme süreci hakkında da değerlendirme yaptı. Çavuşoğlu sürecin Azerbaycan ile paralel gittiğini şu sözlerle ifade etti:

Bizim Ermenistan ile şu anda imzalayacağımız bir taslak anlaşma yok. İlişkilerin normalleşmesi için hangi adımları atacağımızı konuşuyoruz ve adımları atıyoruz. Bundan sonraki görüşmeler Türkiye ve Ermenistan’da olacak. Biz Ermenistan ile normalleşme konusunda samimiyiz. Tüm bu konularda da Azerbaycan ile münakaşa içinde ilerliyoruz.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.