Çavuşoğlu: S-400’leri kullanmayın teklifi kabul edilemez

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Amerika ile yaşanan S-400 gerginliğine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Atina’da bulunan Bakan Çavuşoğlu, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. S-400 sistemleri ile ilgili kendisine yöneltilen bir soruya ise “S-400’ler yüzde yüz bizim kontrolümüzde olacak. Birçok teknisyeni eğitime gönderdik. Rus askerî uzmanı Türkiye’de bulunmayacak. Hal böyleyken başka bir ülkeden ‘kullanmayın’ teklifini kabul etmek mümkün değil.” ifadelerini kullanarak cevap verdi.

TRT’nin aktardığına göre Çavuşoğlu, ABD’nin yeni yönetimi ile daha iyi ilişkileri olduğunu belirtti. Çavuşoğlu, ‘’Yeni yönetimin Türkiye ile daha iyi ilişki içinde olma arayışını da görüyoruz, daha iyi diyalog daha iyi ilişki. Buna genel anlamda Suriye de dahil. Önümüzdeki süreçte ya ben Washington’a gideceğim ya da Blinken (ABD Dışişleri Bakanı) buraya gelecek. Tarihi belli değil.” değerlendirmelerinde bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden’ın sözde Ermeni soykırımını tanıyan tutumunun ilişkileri olumsuz etkilemesine rağmen iyi ilişkilerin mevcut olduğunu iddia etti.

İHA sistemlerimize talep çok yüksek

Bakan Çavuşoğlu, Ukrayna’ya SİHA ihracatı yapılması hakkında sorulan bir soruya da “Kimsenin alınganlık göstermemesi lazım. Rusya Suriye’ye füze veriyor. Biz bunu sorgulamadık. İnsansız hava araçları ile ilgili tüm dünyadan çok talep var. Endonezya ve başka ülkelerden ama Romanya ve Polonya konusunda ciddi değişiklik oldu. Savunma sanayi ürünleri satın alırken belirledikleri AB ve NATO üyesi olma kriterini her ikisi de değiştirdi.” sözleriyle cevap verdi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.