Çavuşoğlu: Türk devletleri olarak Kazakistan’ın yanındayız

Türk Devletleri Teşkilatı’nın üye ve gözlemci ülkelerinin temsilcileri Kazakistan’daki gelişmeleri ele almak üzere Türkiye’nin yaptığı çağrı ile olağanüstü bir şekilde bir araya geldi.

Video-konferans yoluyla gerçekleşen toplantıda Kazakistan’da yaşananlar masaya yatırıldı.

Türk Devletleri’nin Kazakistan’a desteği vurgulanan toplantıda konuşan Mevlüt Çavuşoğlu, Kazakistan ve Türk Dünyası’nın bu sınamadan daha güçlü çıkacağına inandıklarını dile getirdi.

Bakan Çavuşoğlu resmî Twitter hesabı üzeriden yaptığı açıklamasında, “Bugünkü toplantıda, Türk Devletleri olarak Kazakistan’a desteğimizi vurguladık. Kazakistan’ın ve Türk Dünyası’nın bu sınamadan daha güçlü çıkacağına inanıyoruz. Birlik olmazsa, dirlik olmaz!” ifadelerine yer verdi.

Kazakistan’ın batısında 2 Ocak’ta LPG’ye yapılan zamlar ve ülkedeki sosyoekonomik durumun kötüleştiği gerekçesiyle başlayan ve ülkenin diğer kesimlerine yayılan protesto gösterilerinde güvenlik güçleri ile protestocular arasında şiddetli çatışmalar yaşandı, özellikle ülkenin güneyindeki Almatı şehrinde polis araçları ateşe verildi ve devlet binalarına baskınlar düzenlendi.

Yaşanan şiddet olaylarının ardından hükümet istifa etti.

Ülke geneline yayılan protestoların ardından OHAL ilan edilirken Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’e Türk Devletleri Teşkilatı üye ülkeleri tarafından destek mesajları gelmeye devam ediyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.