Çavuşoğlu: Türk dünyasında güçlü bir dayanışmayı amaçlıyoruz

Türk devletlerinin dışişleri bakanları Semerkant’taki TDT Zirvesi için tek bir çatı altında toplandı.

İstanbul’da yapılan toplantının öncelikli gündem maddesi Semerkant’ta düzenlenecek olan TDT Zirvesi’nin hazırlıkları oldu. Zirve’ye; Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan ile gözlemci ülkelerden Macaristan ve Türkmenistan’dan Dışişleri Bakanları ve diğer üst düzey temsilciler katıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu toplantının ardından bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Resim

Türkiye’nin dönem başkanlığını yaptığı toplantıda konuşan Çavuşoğlu; geçen yıl yıl İstanbul’da düzenlenen ve tarihi kararlar alınan Zirve’de Türk liderlerin birlik ve beraberliği güçlendirecek güçlü bir vizyon ortaya koyduklarına dikkat çekerek gelecek 20 sene için klavuz olacak Türk dünyası 2040 Vizyon Belgesi’ni kabul ettiklerini açıkladı.

Açıklamasının devamında “Aile meclisini Türk dünyasının potansiyelini ortaya çıkaracak uluslararası bir teşkilata dönüştürdüklerini” söyleyen Çavuşoğlu, “Türk dünyasını ayrılmaz parçası olan Türkmenistan’ın Teşkilata gözlemci olarak katıldığını, dönem başkanlığı sırasında Türk dünyasındaki dayanışmanın güçlendirilmesinin temel hedefi olduğunu ifade etti ve TDT olarak güvenlik ve zafer yolunda birlikte yürüyeceklerine dikkat çekti.

Türkiye’nin dönem başkanlığını yürüttüğü ilk haftalarda kardeş Kazakistan’da olaylar başladığına ve Türk devletleri Teşkilatı üye ve gözlemcileri olarak Kazakistan’la tam dayanışma içinde olduklarına dikkat çeken Çavuşoğlu; 11 Ocak 2022’deki olağanüstü dışişleri bakanları toplantısıyla ortak dayanışma iradesini tüm dünya kamuoyuna duyurmuş olduklarını ifade etti.

Resim

Türk dünyası arasında güçlü bir dayanışmanın sağlanmasının amaçlandığı toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TDT’nın iktisadi gücünü artıracak Türk yatırım fonunun hukuki altyapısının oluşturulduğuna dikkat çekti ve ardından şunları söyledi:

“Dönem başkanlığımızın temasını yeşil teknolojiler ve dijital çağda akıllı şehirler olarak belirlemiştik. Yenilikçi bir yaklaşımla gelecek nesillere çevre bilinci ve yüksek yaşam koşullarını sağlayacak adımları bugünden atmamız çok önemlidir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız bu konuda çok önemli çalışmalar yaptı. Ayrıca dönem başkanlığımız da Dünya Göçebe Oyunlarının 4’üncülüğüne ev sahipliği yaptık. Dönem başkanlığımızı, 11 Kasım’da Semerkant’ta gerçekleştirilecek Zirve’de kardeş Özbekistan’a devr edeceğiz. Semerkant Zirvesi’nin başarısı için çalışıyoruz. Zaten toplantımızın da amacı buydu. Bu amaçla Türkiye olarak biz de bir büyükelçi arkadaşımızı ve bakanlıktan arkadaşlarımızı görevlendirdik, bir ekip kurduk. Yoğun bir gündemle toplandık, aramızda görüşülmesi ve karara bağlanması gereken hususları da el aldık. Tabii bu konularda Semerkand Zirvesi’nden bir gün önce 10 Kasım’da tekrar bir araya geleceğimiz Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısında yine kararları gözden geçireceğiz ve liderlerimizin onayına sunacak hale getireceğiz.”
Resim

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.