Çavuşoğlu’ndan Kosova ve Sırbistan’a sağduyu mesajı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sırbistan ve Kosova sınırındaki gerilim nedeniyle Sırbistanlı mevkidaşı Selakoviç ve Kosovalı mevkidaşı Schwarz ile ayrı ayrı telefon görüşmesi yaptığını duyurdu.

Çavuşoğlu yaptığı görüşmede Sırbistan-Kosova sınırındaki gerilim nedeniyle Sırp ve Kosovalı mevkidaşlarımla görüştüğünü söyledi.

Açıklamasında Türkiye’nin, Balkanların barış ve istikrarına her zaman önem verdiğini, yeni gerilimlerin kimseye faydası olmayacağını söyleyen Çavuşoğlu ayrıca Türkiye’nin gerilimi azaltmak için üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunun söyledi.

Çavuşoğlu, resmî Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Sırbistan-Kosova sınırındaki gerilim nedeniyle Sırp ve Kosovalı mevkidaşlarımla görüştüm. Türkiye, Balkanların barış ve istikrarına her zaman önem vermektedir. Yeni gerilimlerin kimseye faydası olmaz. Gerilimi azaltmak için üzerimize düşeni yapmaya hazırız.” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan Kosova Hükümeti, ülkedeki Sırplar dahil tüm vatandaşlara ulusal araç plakası ve kimlik uygulamasını getiren ve bu nedenle Sırbistan’la krize neden olan kararı bir ay erteleme kararı aldı. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.