Çekirgeler patlayıcı madde aramak için kullanılabilecek

Çekirgeler ile kimyasal araması yapmak henüz uygulamaya geçmemiş bir proje olsa da güncel bir araştırmaya göre gelecekte kullanıma geçebilecek. Donanma Araştırma Bürosu (Office of Naval Research) tarafından yürütülen araştırma gelecekte patlayıcı madde aramaları için yeni bir yöntem sunuyor.

Forbes’in haberine göre 2016 yılında başlayan bu projede, çekirgelere cerrahi müdahale ile parça ekleyerek robotik çekirgeler oluşturuldu. Washington Üniversitesi’nden araştırmacıların elde ettikleri sonuçlar 2020 Ağustos’ta yayınlandı. Robotik çekirgelerin başarı ile patlayıcı maddeleri tespit edebildiği gözlemlendi.

Başka bir çalışmaya göre minik herbivorlar (otçullar) TNT, DNT, RDX, PETN ve amonyum nitrat gibi patlayıcı kimyasalların buharlarını saniyeden kısa bir süre içerisinde algılayabilir ve birbirinden ayırabilir hatta kimyasalın ne yönde olduğunu hissedebilirler.

Köpekleri eğiterek patlayıcı kimyasalları aramak mümkün ancak çekirgeler çok daha ucuz ve gözden çıkarılabilir, ayrıca robotik çekirgeler daha doğru sonuçlar vadediyor. Arama köpekleri kimi zaman eğitmenini memnun edebilmek için aslında var olmayan sonuçlar üretebiliyor, çekirgelerde ise böyle bir sorun söz konusu değil.

Erişilmesi imkansız konumlarda kullanılmak üzere böcek boyutlarında robotlar üretebilmek için İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı’nın (DARPA) 2006’ya kadar giden araştırmaları mevcut.

The Black Hornet adlı bir drone teknik limitlerden dolayı içerisinde batarya, kamera ve kontrol sistemlerini barındırarak üretilebilecek en küçük aygıt olarak değerlendiriliyor. Serçe boyutlarında bir drone olan The Black Hornet’in piyasaya çıkış fiyatı 100 bin dolardı. Şu anda ise 20 bin dolar değerinde.

İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), böcek boyutunda robot üretmek yerine böcekleri robotlaştırarak işlevsel hale getirmenin yollarını deniyor, böylece daha verimli aygıtlar üretilmiş olacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.