Çekya ordusu Leopard 2A4 tanklarını teslim aldı

[wpcc-iframe allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen=”” height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/pnDWMN9KHac” title=”YouTube video player” width=”560″]
Çekya ordusu, T-72 Ana Muharebe Tanklarını Ukrayna’ya verdikten sonra Leopard 2A4 ve 2A7 tankları tedarik etme kararı almıştı.

Bu kapsamda Almanya ile anlaşma yapan Çekya ordusu, ilk parti Leopard 2A4 Ana Muharebe Tanklarını teslim aldı.

Çek ordusunun envanterinde bulunan T-72 tanklarını Ukrayna’ya bağışlamasının ardından Çekya hükümeti Almanya ile Leopard 2A4 ve 2A7 tankları tedariki ile ilgili masaya oturmuştu.

Bu kapsamda Çekya Savunma Bakanı Jana Černochová, Çekya’nın Almanya’dan 20 adet Leopard 2 A4 tankını bağış olarak alacağını ve 40 adet Leopard 2A7 tankının ise ücretli olarak satın alacağını belirtmişti.

Çekya merkezli haber kanallarından edinilen bilgilere göre ilk parti Leopard 2 A4 tankları Çekya ordusuna teslim edildi.

40 adet Leopard 2A7 ana muharebe tankının satın alınması konusundaki çalışmalar ise halen devam ediyor.

Çekya tarafından Almanya’ya yapılan teklifin şeması ise şu şekilde: Çek Cumhuriyeti, tankların yaklaşık üçte birini ücretsiz olarak alacak; diğer üçte ikisini satın alınacak. Bu kapsamda Leopard 2 A4 tankları ücretsiz olarak alınacak.

Tedarik edilecek Leopard 2A7 tankları, şu anda Çekya merkezli VOP CZ’de onarım geçiren ve dolayısıyla savaşa hazır olmayan T-72M4 tanklarından daha üstün özelliklere sahip.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.