Cezayir Cumhurbaşkanı’ndan Türkiye açıklaması

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, Fransız Le Point dergisine verdiği röportajda Türkiye’ye ilişkin açıklamalarda bulundu ve söz konusu ilişkilerin “mükemmel” olduğunu söyledi. 

Yeni Şafak tarafından yapılan habere göre Tebbun, Türkiye ile ilişkilerin yanı sıra Fransa’nın Cezayir’de sömürge döneminde işlediği suçlara ilişkin de değerlendirmede bulundu.

“Türkler, siyasi karşılık beklemeden Cezayir’de 5 milyar dolar yatırım yaptı”

Türkiye’nin Mağrib bölgesindeki varlığını Cezayir’in nasıl değerlendirdiği sorusuna, “Bizi rahatsız etmiyor” cevabını veren Cumhurbaşkanı Tebbun, iki ülke ilişkilerinin mükemmel olduğunu belirtti. Tebbun, “Türkler, siyasi karşılık beklemeden Cezayir’de 5 milyar dolar yatırım yaptı. Bu ilişkiden rahatsız olanlar, onlar da gelsin ve burada yatırım yapsınlar.” şeklinde konuştu.

“Fransa işlediği suçları eksiksiz tanısın”

Fransa’nın Cezayir’i sömürmesine de değinen Tebbun, 1945’te 45 bin kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak, “Cezayir, (Fransa’dan) tüm suçların eksiksiz tanınmasını bekliyor” ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Tebbun, sömürgeciliğin Cezayir’e medeniyet getirdiği masalından artık vazgeçilmesi gerektiğini kaydetti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.