Cezayirliler ‘köklü değişim’ talebiyle bir kez daha sokaklara indi

Cezayirliler, cuma namazı sonrası başkentin farklı bölgelerinden kent meydanına doğru yürüyüşe geçti.

Köklü değişim taleplerini sloganlarla ifade eden göstericiler, ayrıca “Seçim gündemi siyasi krizi çözmez” ve “Yıktığınızı inşa etmeyi bize bırakın” yazılı dövizler taşıdı.

Aktivistler de sosyal medyada “Hirak’ın 108. cuması” etiketiyle başkent Cezayir dışında Konstantin, Skikda, Cicel, Annabe ve Vehran kentlerinde düzenlenen gösterilerden görüntüler paylaştı.

Rejimde köklü değişim talebi

Cezayir’de eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın 20 yıllık iktidarının sonunu getiren Hirak protesto hareketi, “rejimde köklü değişim” talebiyle Buteflika sonrası da gösterilerini sürdürmüş ancak gerek yönetimin uyguladığı baskı gerekse dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle eylemlerini Mart 2020’de sonlandırmıştı.

Hirak protesto hareketinin ikinci yılına denk gelen 22 Şubat’ta başkent Cezayir ve birçok ilde eylemler yeniden başlamıştı.

Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, 24 Şubat’ta yaptığı açıklamada, “yolsuzluk ve nefretin olmadığı bir cumhuriyet inşa etme” sözü vermişti.

Cumhurbaşkanı’ndan sokaktaki “değişim” talebini karşılama hamleleri

Tebbun’un, yeni seçim yasasıyla sokaktaki “değişim” talebini karşılamaya çalıştığı ifade ediliyor.

Geçen ay parlamentoyu feshederek erken seçim startı veren Tebbun, 7 Mart’ta seçmenlerin farklı listelerden istedikleri sıralamayı seçebilecekleri “açık liste” sistemini içeren seçim yasasını onaylamıştı.

Cumhurbaşkanı Tebbun, bu yasa ile 2016’daki seçim kanununun yol açtığı “aday listelerinde üst sıralarda yer alabilmek için dönen yolsuzluğu” gidereceğini savunmuştu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.