Çin, afetle mücadelede drone kullanıyor

Çin, doğal afetlerden doğan sorunların üstesinden gelme konusunda insansız hava sistemlerinden faydalanıyor.

South China Morning Post internet sitesinde yer alan haberde, yaşanan sel baskınları sonrası elektrik ve iletişim sıkıntılarıyla mücadele eden Henan eyaletindeki drone görevlendirmeleriyle ilgili bilgilere yer verildi. Yerel basında yer alan haberlere göre Çin, selden etkilenen bölgelerde acil durum iletişimini sağlamak ve hasar değerlendirmesi yapmak için insansız hava araçlarının konuşlandırmasını gerçekleştirdi.Afetle mücadele görevleri için özelleştirilmiş Wing Loong 2H, dört saatlik uçuşun sonrasında şiddetli yağmur sebebiyle elektrik kesintisi ve iletişim kayıpları yaşayan Henan eyaletindeki Gongyi bölgesine ulaştı. Drone’un yoğun yağış devam ederken beş saat boyunca havada kaldığı ve bölgedeki insanlara yine havadayken baz istasyonu hizmeti sağladığı ifade edildi.

China Mobile bölgedeki her cep telefonu kullanıcısına gönderdiği metinde, “Wing Loong 2H drone’u şehrinize ulaşmıştır ve iletişimi geçici olarak devam ettirebilir, lütfen bir an önce akrabalarınızla bağlantı kurun ve durumunuzu bildirin.” ifadelerine yer verdi. China Mobile’ın açıklamalarına göre sistem üzerinde 3 bin 600 cep telefonu kullanıcısı bağlantı gerçekleştirdi. Sonrasında üssüne geri dönmeden evvel üç saat daha hasar değerlendirmesi yaparak uçuş gerçekleştiren drone, böylelikle ilk görevini tamamlamış oldu.

İkinci görevinde Zhengzhou’daki bir hastane kopan iletişimini tekrardan kurmaya yardımcı olan drone’un, hava koşullarından etkilenmeyerek uydu ile bağlantı kurabildiği belirtiliyor. Eskiden afet bölgelerine malzeme ve ekipman tedariki için helikopterler kullanılırken, yaşanan örnekten hareketle, artık drone’ların yer alabileceği öngörülüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.