Çin Ay’a nükleer enerji tesisi kuracak

Ülkeler nükleer savaş tehdidiyle başa çıkamazken Çin’den gelen uzayda nükleer tesis kurma fikri yeni endişelere yol açtı.

Uzay yarışında yeni projelerle rakiplerinin önüne geçmeye çalışan Çin’in Ay ile ilgili gündem olan fikirleri tedirginlik vermeye başladı.

Shiftdelete’in haberine göre Çin, 2028’e kadar Ay’da baz istasyonu kurmayı düşünüyor. Çin’in Ay’da kurmayı düşündüğü tesisin nükleer enerji ile çalışacağı aktarıldı.

Şemsiye benzeri bir tasarımla NASA’dan 25 kat güçlü olacağı kaydedilen tesisin 1 megavat elektrik üretecek şekilde tasarlandığı ifade ediliyor.

Projede takım lideri olarak çalışan iki Çinli bilim insanı, nükleer üssün prototip versiyonunun tasarımlarını tamamladıklarını hatta bazı parçaların üretildiğini dile getirdiler.

China to Build Nuclear Powered Base at Moon – Taarifa Rwanda

NASA 40 kilovat enerji üretebilen nükleer füzyon reaktörü inşa etmek için üç tasarım konsepti geliştirdi ve bu reaktörün Ay koşullarında 10 yıl dayanabileceği ileri sürülüyor.

Çinli bilim insanları ise nükleer enerji tesisinin şemsiye benzeri tasarımıyla ısı enerjisini çevrelemeyi ve daha fazla alana dağıtmasını sağlayacak. Ayrıca soğutucu olarak sıvı lityum kullanılacak.

Çin’in Ay Keşif programının baş tasarımcısı Wu Weiran, 10 yıl içinde insanlı Ay yolculuğu yapabileceklerine dikkat çekti. Öte yandan NASA ise Artemis programıyla 2024’te Ay’a insanlı yolculuk gerçekleştirmek istiyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.