Çin, Azerbaycan ile ortaklık çabası içinde

Çin öncülüğünde hayata geçirilen ve 21’inci yüzyılın en önemli girişimlerinden biri olarak kabul edilen Kuşak Yol Projesi için yeni ortaklarla kapsamının genişletilmesi adına çalışmalara devam ediliyor. Bu kapsamda, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Çin’in küresel yayın organı CGTN tarafından yapılan habere göre Çin Devlet Başkanı Xi Jinping; uluslararası taşımacılık ve lojistik iş birliği derinleştirmesi, Asya-Avrupa arası ulaşım merkezlerinin inşa edilerek bölgesel bağlantının güçlendirilmesi gibi başlıklarda Azerbaycan ile beraber hareket etmek istediklerini duyurdu.

Xinping  ayrıca, ikili ilişkilerin yeni bir kırılma noktasında olduğunu belirtti ve geleneksel ilişkilerin ileriye götürülmesi için karşılıklı adımlar atma çağrısında bulundu. 

Kuşak Yol Projesi, ilk kez 2013 yılında Kazakistan’ın başkenti -o zamanki adıyla- Astana’da Çin Devlet Başkanı tarafından dünyaya duyurulmuştu. Uluslararası ilişkiler uzmanları, Kuşak Yol ile Çin’in dünyada siyasî, ekonomik ve askerî güç paradigmalarını değiştirebileceği ve yeni bir dönemin başlatıcısı olabileceği üzerinde duruyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.