Çin, başka ülkelerin radarlarını kullanabilecek

Çin ordusunun, yeni bir buluş sayesinde elektronik harpte büyük avantaj sağlayacağı iddia ediliyor!

Çinli bir araştırma ekibi, açık denizlerdeki kargo gemilerini takip etmek için radarların, savaş gemilerinin ve hatta diğer ülkelerin erken uyarı uçaklarının yaydığı sinyalleri kullanabilecek bir teknoloji geliştirdiklerini açıkladı. Bu teknolojiyi geliştirirken de yalnızca dizüstü bilgisayar ve küçük bir anten gibi basit donanımlar kullandıklarını belirtti.

Çin Halkın Kurtuluş Ordusu Deniz Havacılık Üniversitesi’nden bir bilim adamı olan Song Jie, kıyı kenti Yantai’de bulunan Yantai Üniversitesi’nden meslektaşlarıyla birlikte kaleme aldığı makalede “görüntüler gün gibi netti” diye yazdı. Makale, 20 Aralık’ta Çince yayınlanan Radio Science and Technology dergisinde yayınlandı.

radar4

Bu tür başarının, bir zamanlar imkânsız olduğu düşünülüyordu. Radarın icat edildiği 1935 yılından bu yana, yalnızca sinyali gönderenin veya müttefiklerinin radar sinyalleri kullanabiliyordu. Ancak Song’un ekibi, limanlara giren ve çıkan gemileri tespit etmek için dost olmayan radar sinyallerini kullanmayı başardı.

Çin gibi geniş radar ağlarına sahip ülkeler için bu durum oyunun kurallarını değiştiren bir şey olmayabilir. Ancak radarları olmayan veya yok edilen, haliyle yeni radar maliyetini kaldıramayacak durumda olan daha küçük ülkeler ve kuvvetler için bu çözüm bir cankurtaran olabilir. Zira düşman sinyallerini ele geçirerek az çabayla çok önemli bir avantaj elde edilebilir gibi gözüküyor.

RADAR2

Denizdeki hedefleri radar kullanarak tespit etmek, genellikle elektromanyetik dalgaların sürekli dalgalanması nedeniyle son derece zordur. Dolayısıyla dalgalanmalar önemli bilgilere olan erişimi engelleyebilir. Ancak Song ve ekibi, kıyıya 20 km uzaklıkta seyreden tüm ticari gemileri tespit ve takip edip gemilerin yönü ve hızı hakkında istihbarat toplamayı başarabildi. 

radar1

Ekip, makalelerinde güçlü bir algoritmayı paylaşıp onunla aldıkları çeşitlilik (spectrum) sayesinde bir askeri radarın işletme parametrelerini nasıl çıkardıklarını anlattılar. Ancak pratik uygulamalar, kendi engelini de beraberinde getiriyordu. Örneğin, radarın doğrudan alıcı antene yansıyan sinyali, gemi gövdesinden yansıyan sinyalden önemli ölçüde daha güçlüydü ve genellikle belirgin özelliklerini gizliyordu. Ayrıca, bu sinyalleri ayırmak genellikle standart radar istasyonlarında bulunmayan benzersiz bir veri işleme yaklaşımını gerektiriyordu.

Song’un ekibi, bu süreçleri ve önlemleri makalelerinde detaylandırdılar. Bilgisayar analizinin hızını ve doğruluğunu artıran veri sıkıştırma yöntemlerini, birikim teknikleri konusundaki içgörürlerle birlikte sundular.

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.