Çin, CentiSpace-1 uydularını uzaya fırlattı

ABD’nin askerî alanda en büyük rakiplerinden biri olan Çin, rekabet gücünü uzay alanında göstermeye devam ediyor.

Çin, ABD’nin Küresel Konumlandırma Sistemine (GPS) rakip bir uydu konumlandırma sistemi olan BeiDou’nun geliştirilmesinde kullanılmak üzere CentiSpace-1-S5 ve CentiSpace-1-S6 test uydularını 7 Ekim’de yerel saat 13:10’da uzaya fırlattı.

Çin ajansı Xinhua’nın haberine göre iki uydu, dün Long March-11 roketi ile ülkenin kuzeyindeki Sarı Deniz’de kurulan yüzen platformdan fırlatıldı. Uydular; fırlatılmasının ardından planlanan yörünge pozisyonuna yerleştirildi.

Fırlatma işlemi; Çin’in denizaşırı platformlardan yaptığı 4’üncü, Long March roketleriyle ise 441. başarılı nakliye görevi oldu.

Pekin merkezli Future Navigation şirketi tarafından geliştirilen test uydularının, ABD’nin Küresel Konumlandırma Sistemine (GPS) rakip olan Çin’in uydu konumlandırma sistemi BeiDou’nun geliştirilmesinde kullanılması amaçlanıyor.

Çin, uydu konumlandırma sistemi için Alçak Dünya Yörüngesinde 160 parçalı bir takımyıldız ağı kurmayı planlıyor. CentiSpace-1 ailesindeki uydulardan ilki olan “S1” 29 Ekim 2018’de, ikinci “S2” 10 Temmuz 2020’de ve “S3” ve “S4” ikilisi 6 Eylül 2022’de fırlatıldı. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.