Çin, deepfake tehditlerine karşı önlem arayışında

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/5wc5SATdXjGDiyRF7FvdWK” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Çin Siber Uzay İdaresi’nin (CAC) tarafından Perşembe günü yapılan açıklamada, Çin menşeli şirketlerle deepfake tehditleri ve sorunlarına yönelik bir görüşme gerçekleştirildiği bildirildi. Toplantıda deepfake ile ilgili güvenlik yöntemlerinin nasıl geliştirileceği ve artan tehditlerle nasıl başa çıkılacağı tartışıldı.

The Hindu sitesinde yer alan habere göre, bahsi geçen toplantıya Çin menşeli 11 şirket katıldı ve bunların arasında Alibaba, Tencent, ByteDance, Xiaomi de bulunuyordu.

Deepfake teknolojisi, sahte video içerikleri oluşturmak için kullanılıyor. Bu sayede, bir kişinin aslında hiç söylemediği şeyleri söyletmek veya yapmadığı faaliyetleri yapmış gibi göstermek mümkün oluyor. Özellikle siyasi kişilikler için kullanılan bu teknoloji, oldukça kötü amaçlara hizmet ettirilebilmesi açısından yönetimlerde tedirginliğe sebep oluyor.

Son zamanlarda bu deepfake içeriklerini tespit etmek için çeşitli çalışmalar yapılsa da henüz kayda değer bir sonuç alınamadı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.