Çin, drone destekli görüş hattı ötesi saldırıları deneyimliyor

Çin Halk Kurtuluş Ordusu, insansız sistemleri muharebe sahalarında daha etkin kullanabilmek amacıyla girişimlerine devam ediyor. Tatbikatlar sayesinde drone rehberliği/güdümü (drone-guided) görüş hattı ötesi (beyond-visual-range) helikopter saldırıları test ediliyor.

Global Times sitesinde yer alan haberde Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun (HKO) insansız sistemlerle ilgili olarak ortaya koyduğu yeni testlere yer verildi. HKO, gerçekleştirdiği fiili atış tatbikatında gözetleme droneları güdümünde helikopterle deniz hedeflerine saldırı gerçekleştirdi. Tatbikat HKO 71. Kolordusuna bağlı bir havacılık tugayı tarafından Sarı Deniz’de gerçekleştirildi.

Tatbikat sırasında, ilk olarak keşif dronları havalanmış, sonrasında dronlar üzerinden deniz hedeflerinin tespiti gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler gerçek zamanlı olarak komuta merkezine geri gönderilmiştir. Verilerin ulaşmasını takiben hemen Z-19 saldırı helikopterleri havalanmış ve pilotlar hedefleri çıplak gözle görmeden droneların yönlendirmesi ile hedeflere füze ateşlemişlerdir.

Çin Merkez Televizyonu, CCTV (China Central Television), tarafından verilen bilgilerde, bu tekniğin saldırı için gereken süreyi büyük ölçüde azalttığı ve saldırı sonrası helikopterin görev alanını hızla terk edebileceği ifade edildi.

Bu tekniğin kötü hava koşulları veya düşman unsurlarının sis/duman kullanması gibi durumlarda ortaya çıkan düşük görüş koşullarında da çalışabildiği belirtiliyor. Ayrıca düşman hava savunma vasıtalarından da uzak olunabileceği için,  teknik sayesinde helikopter ve personel güvenliğinin sağlanabileceğine dikkat çekiliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.