Çin: Huawei için bütün önlemleri alacağız

ABD, Çin merkezli Huawei teknoloji şirketine uyguladığı ambargoları her geçen gün çeşitlendiriyor. İlk etapta Amerikan teknolojisinden faydalanmasını engellemek için “lisans zorunluluğu” getiren ABD, ardından Huawei’nin 21 ülkedeki 38 iştirakini kara listeye almıştı. 

Çin’e bağlı alt şirketlerde yasaklanacak

Huawei getirilen ambargoları delmek için çabalıyor. Nitekim söylentiler arasında Huawei’nin 21 ülke arasında 38 farklı iştirak şirketiyle ambargoyu aştığı da var. En son ABD, Çin’e bağlı olan alt şirketlere de aynı ticaret yasağını uygulayacağını bildirdi. Yönetim bunun için Çin’e bağlı alt şirketleri tespit etti. Gelecek günlerde bu yasağın faal olması bekleniyor.

Çin, şirketine sahip çıktı

Tech Central’ın haberine göre Çin Ticaret Bakanlığı, ABD’nin Huawei ambargolarına dair açıklamada bulundu. Perşembe günü yapılan açıklamada Çin’in, şirketlerinin meşru çıkarlarını korumak için bütün önlemleri alacağı bildirildi. Ayrıca Ticaret Bakanlığı’nın internet sitesinde yapılan açıklamada, “ABD yanlış davranışlarını derhal düzeltmeli” ifadelerine de yer verildi. Söz konusu açıklamada nasıl bir misilleme yapılacağına dair bilgi bulunmuyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.