Çin iki Kanada vatandaşını "casusluk" iddiasıyla yargılayacak

Çin, Kanada’nın 2 vatandaşını, Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei’nin kızı ve şirketin Mali İşler Direktörü Mıng Vancou’yun tutuklanmasına karşılık 2 yıl önce tutuklamıştı.

Şarkul Avsat’ın haberinde, verilen bilgilere göre Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau, Kanada vatandaşı olan Michael Spavor ve Michael Kovrig’in duruşmalarının 19-22 Mart tarihleri arasında olacağını ifade etti.

Tutuklamaların keyfi olarak yapıldığını söyleyen Garneau, “Yargılama sürecindeki şeffaflık eksikliği nedeniyle derinden rahatsız olmaya devam ediyoruz.” dedi.

Kanadalı Bakan, yetkililerin duruşmaya katılması ve casuslukla suçlanan iki vatandaşı ile görüşme hakkı verilmesi için bir talepte bulunduğunu da belirtti.

Kanadalı iş insanı Spavor ve eski diplomat Kovrig, Çin tarafından 2020 yılı Haziran ayında casuslukla suçlanmıştı.

Casuslukla suçlanan 2 Kanadalının yargılanma kararı, 2018 yılının sonunda tutuklanmasından bu yana ev hapsinde tutulan Huawei’nin Mali İşler Direktörü Mıng Vancou’yun ABD’ye iadesinin görüşüldüğü duruşmaların başladığı bir zamanda alındı.

ABD’nin İran’a karşı uyguladığı yaptırımları ihlal etmekle suçlanan Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei’nin kızının yargılanması için ABD, iade edilmesi talebinde bulundu.

Çin ve ABD Dışişleri Bakanlıklarından üst düzey yetkililerin bugün Alaska’da üst düzey toplantı yapması bekleniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.