Çin iktidarı, halkın zihnini okuyabilmek için yapay zekayı kullanıyor

Ulaşımdan sağlığa, güvenlikten eğitime kadar sayısız alanda büyük faydalar sağlayan teknolojinin hızlı gelişimi bazı tedirginlikleri beraberinde getiriyor.

Her geçen gün gelişen yapay zeka teknolojisinin insanoğlunun özgürlük alanına girmeye başladığı düşünülebilir. Çin’de geliştirilen bir yapay zeka teknolojisi bunun son örneği.

Shiftdelete’in haberine göre Çinli mühendisler tarafından geliştirilen yapay zeka insanların düşüncelerini okuyabiliyor.

Ortaya çıkan son rapor, Çinli siyasi isimlerin ve vatandaşların zihnini okuyabilen bir yapay zeka geliştirildiğini ortaya koydu.

İktidardaki Çin Komünist Partisi‘nin (ÇKP), insanları takip etmek için yeni bir teknolojiye başvurduğu ileri sürüldü. Habere göre Çinli araştırmacıların; yapay zeka ile insanların yüz ifadeleri ve beyin dalgalarını alıp işleyerek nasıl bir düşünce ve siyasi görüşe meyilli olduğunu ya da Çin Komünist Partisi’ne ne derece sadık olduğunu analiz edebiliyor.

İnternette yayınlanan ve daha sonrasında kaldırılan bir makalede; söz konusu yapay zekanın yetkililer tarafından “halkın partiye minnettar olma, Çin Başkanı Xi Cinping’i dinleme ve partiyi takip etme konusundaki güvenlerini ve kararlılıklarını pekiştirmek” amacıyla kullanılacağı bilgisi yer almıştı; fakat Çin halkının tepkisi üzerine makale yayından kaldırıldı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.