Çin ile Hindistan arasında gerginlik sürüyor

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA), Hindistan ile arasındaki ilişkilerde küçük gelişmelere rağmen ağır silahlarını yüksek irtifa bölgelerinde konuşlandırmaya devam ediyor.

DefenseWorld’ün haberi ve bir CCTV raporuna göre, Kuzeybatı Çin’in yüksek irtifa çöl bölgelerine ve Güneybatı Çin’in Qinghai-Tibet Platosu’na yerleştirilen silahlar arasında; PHL-03 ve PHL-11 kendinden tahrikli çoklu roketatar sistemleri, PCL-181 araca monteli obüsler, HJ-10 tanksavar füzeleri, 35 mm uçaksavar silahları, Tip 15 hafif tanklar ve Z-10 saldırı helikopterleri var.

Yaklaşık iki aylık bir aradan sonra, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ve Hindistan Ulusal Güvenlik Danışmanı Ajit Doval arasındaki telefon görüşmesinin ardından, iki taraf çatışma bölgesinden 2 km. uzağa çekilerek bir tampon bölge oluşturmaya başlamıştı.

Ancak, Çin kaynakları ve medyasında, askeri hareketliliğin geriye doğru çekildiği iddia edilse de, Hindistan basın kuruluşu Times of India’nın başka bir raporunda, Çin’in silahlarını ve 25.000 kişilik orduyu, iki ülke arasındaki fiili sınır olan Fiili Kontrol Hattının (LAC) yakınında hareket ettirdiğine dair ‘herhangi bir iz olmadığı’ belirtiliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.