Çin kum tarama gemileri ile Tayvan’ı rahatsız ediyor

Uydu görüntülerinden elde edilen bilgilere göre Çin düzenli olarak denizde makinalar aracılığı ile yaptığı kum taramaları esnasında Tayvan’ın kontrol ettiği olan sulara geçiş yapıyor. Tayvan tarafından yapılan açıklamalara göre Çinli kum tarayıcıları Tayvanlı güçler tarafından geri sürülse de Tayvanlılar bölgeyi bıraktıktan sonra Çinli kum tarayıcıları bölgeye geri geliyor.

Yahoo news tarafından yapılan habere göre geçen sene alınan bir uydu görüntüsünde, Tayvan’ın Nangan Adası’nın yakınında 226 adet kum taraması yapabilen gemi saptandı. Tayvanlı sahil güvenlik ekipleri Çinli gemileri bölgeden uzaklaştırmak için düzenli devriyeler düzenliyor.

Gri bölgelerde yürütülen kum tarama operasyonları ile Çin düşmanlarını yormayı hedefliyor. Düşmanları ile gerçek bir muharebe içerisine girmeden ancak düzensiz taktikler kullanarak yürüttüğü kum tarama çalışmaları nedeniyle Tayvan’ı sürekli alarmda tutarak yormayı hedefliyor.

Tayvanlı yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre Çin’in düzenlediği kum tarama çalışmaları yerel ekonomiye zarar vermek, denizaltı iletişim kablolarını aşındırmak ve yerli halk ile birlikte adaya gelen turistleri korkutmak gibi ek zararlara da mal oluyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.